Pregled bibliografske jedinice broj: 631170
Južni portal crkve u svjetlu konzervatorsko-restauratorskih istraživanja
Južni portal crkve u svjetlu konzervatorsko-restauratorskih istraživanja // Crkva sv. Marka u Zagrebu: arhitektura, povijest, obnova / Puhmajer, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske, 2013. str. 151-179
CROSBI ID: 631170 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Južni portal crkve u svjetlu konzervatorsko-restauratorskih istraživanja
(The South Portal of the Church in the Light of the Research and Conservation)
Autori
Rašpica, Branimir : Jengić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Crkva sv. Marka u Zagrebu: arhitektura, povijest, obnova
Urednik/ci
Puhmajer, Petar
Izdavač
Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
151-179
ISBN
978-953-7389-13-0
Ključne riječi
arhitektura, kiparstvo, zidno slikarstvo, srednji vijek, gotika, Zagreb, crkva sv. Marka, južni portal, konzerviranje, restauriranje, bojeni slojevi, slikani slojevi, kamena plastika, odsoljavanje
(architecture, sculpture, wall painting, the Middle Ages, Gothic style, Zagreb, church of St. Mark, portal, conservation, restoration, coloured layers, painted layers, stone, desalination)
Sažetak
Ovaj tekst donosi pregled konzervatorsko-restauratorskih istraživanja i radova na arhitekturi i skulpturama južnog portala crkve sv. Marka. U radu su sabrani radovi koji su započeli još 1949., nastavljeni 1971., a od 1993. sustavno trajali do kraja 2006. Istraživanjima i obnovom obuhvaćeni su svi segmenti južnog portala: kamen te žbukani, bojeni i slikani slojevi. Višegodišnja konzervatorsko-restauratorska istraživanja obuhvatila su najvećim dijelom ispitivanje slikanih, odnosno bojenih slojeva. Prvim istraživanjima portala potkraj četrdesetih godina 20. stoljeća otkriveni su tragovi četiriju obnova portala, a istraživanjima od 1971. do 1988. su dotadašnja saznanja proširena novim spoznajama te je utvrđeno ukupno pet slojeva polikromije, za koje je izrađena temeljita grafička i pisana dokumentacija. Riječ je o dva gotička sloja, renesansnom i baroknom sloju te sloju iz vremena Schmidt-Bolléove obnove. U analizi slojeva naglasak je bio na njihovu prepoznavanju, utvrđivanju očuvanosti i cjelovitosti te stavljanju u vremenski kontekst. Konačna je prezentacija portala bila utemeljena na očuvanju svih slojeva. Konzervatorsko-restauratorski radovi započeti 1971. nisu trajali u kontinuitetu te su vrlo često bili prekidani zbog nedostatka financijskih sredstava, osobito od 1975. do 1982., kao i od 1985. do 1987. godine. Zbog ratne opasnosti, godine 1991. radovi in situ su prekinuti te su demontirani svi kipovi s portala. Idućih godina radilo se na fizikal-no-kemijskim te drugim istraživanjima, poput analize uzoraka kamena žbuke i pigmenta, mjerenja vlage u zidu, fotogrametrijskog snimanja i dr. Od 1993. do 2006. godine trajao je zahvat na kipovima, koji je sastojao od njihova čišćenja i konsolidacije te izrade faksimila. Od 2003. do 2006. rađeno je čišćenje i odsoljavanje arhitektonskih dijelova portala od nečistoća i naslaga prašine i skrame. Izvedene su također rekonstrukcije nedostajućih dijelova, uključujući kiparski retuš, nadoknade u žbukanom sloju te reintegraciju i rekonstrukciju slikanog sloja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski restauratorski zavod