Pregled bibliografske jedinice broj: 631166
Konzervatorsko-restauratorski radovi na crkvi i zvoniku od 1967. do danas
Konzervatorsko-restauratorski radovi na crkvi i zvoniku od 1967. do danas // Crkva sv. Marka u Zagrebu: arhitektura, povijest, obnova / Puhmajer, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske, 2013. str. 121-150
CROSBI ID: 631166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konzervatorsko-restauratorski radovi na crkvi i zvoniku od 1967. do danas
(The Conservation and Restoration Works on the Church and the Belltower Between 1967 and Present)
Autori
Milošević, Vladanka ; Šurina, Edita ; Rašpica, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Crkva sv. Marka u Zagrebu: arhitektura, povijest, obnova
Urednik/ci
Puhmajer, Petar
Izdavač
Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
121-150
ISBN
978-953-7389-13-0
Ključne riječi
arhitektura, Zagreb, crkva sv. Marka, konzervacija, restauracija, pročelja, zvonik, krovište, krovni pokrov, zidne slike, Restauratorski zavod Hrvatske, Hrvatski restauratorski zavod
(architecture, Zagreb, Church of St. Mark, conservation, restoration, façades, belltower, roofing, tiles, wall paintings, Restoration Institute of Croatia, Croatian Conservation Institute)
Sažetak
Godine 1967. tadašnji Restauratorski zavod Hrvatske započinje izvođenje zaštitnih radova na zagrebačkoj crkvi sv. Marka. Radovi su se odvijali u kontinuitetu kroz razdoblje od gotovo četrdeset godina, sve do 2010. godine, s kraćim i duljim vremenskim razmacima. Razlozi njihovoj dugotrajnosti su složenost pristupa obnovi, ali i politika nekontinuiranog financiranja obnove. Radovi su izvođeni u suradnji i pod nadzorom tadašnjeg Regionalnog zavoda, a kasnije Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu. Tekstom koji slijedi daje se uvid u kronologiju radova od 1967. do danas. Prvi radovi od 1967. do 1976. godine obuhvatili su crkvena pročelja i sanaciju svetišta. Uklanjanjem žbuke s pročelja otkriveni su uzidani srednjevjekovni kameni elementi. Pročelja su tada ožbukana torkret žbukom, koja je armirana željeznom mrežom, a srednjevjekovni ulomci prezentirani na pročeljima. Radovima na zidnim slikama od 1980. do 1988. obuhvaćene su zidne površine u lađi, svetištu i kapeli sv. Fabijana i Sebastijana. Zidne slike su bile u iznimno lošem stanju, čemu je razlog bio prokišnjavanje krovišta. Nakon sanacije krovišta, dotrajali su dijelovi žbuke zamijenjeni novom vapnenom, a na nekim je dijelovima izvorne žbuke izvršena desalinizacija. Nedostajući dijelovi slikanog sloja su rekonstruirani i reintegrirani prema povijesnim fotografijama iz vremena nastanka zidnih slika. Osamdesetih su godina započeli i dugotrajni radovi na zvoniku. Provedena su ispitivanja slikanih i žbukanih slojeva, očuvanosti kamenih elemenata i stanja konstrukcije, temeljem čega je izrađen prijedlog radova i prezen-tacije. Nakon što je izrađena sva potrebna dokumentacija, radovi su počeli 1988. godine. Izvedena je statička sana-cija zvonika, zamijenjeni su gotovo svi klesani kameni elementi pročelja (prozori, uglovni kvadri, sokl), a pročelja zvonika su završena 1995. žbukanjem i bijeljenjem. Obnova krovišta i obojenog glaziranog pokrova crkve bila je dugotrajan proces, a trajala je cijelo posljednje desetljeće 20. stoljeća. Nakon izrade temeljite dokumentacije postojećeg stanja krovišta i pokrova crkve, naručena je izrada novog crijepa u mađarskoj tvornici Zsolnay, nakon čega se pristupilo zamjeni crijepova, koja je dovršena 2000. godine. U prvom desetljeću 21. stoljeća ponovo se radilo na obnovi svih pročelja crkve, uključujući južni i zapadni portal. Radove na zapadnom portalu crkve (dovršeni 2006.) izvodila je radionica akademskog kipara Vladimira Herljevića prema projektu rekonstrukcije kamenih elemenata koji je izradio HRZ. Završna obrada pročelja crkve rađena je pod vodstvom Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode 2006. do 2010. godine. Tom je prilikom skinuta pročeljna žbuka iz sedamdesetih godina i nanesena nova industrijska vapnena žbuka te stavljeno bijelo obojenje. Zadržan je koncept prezentacije pročelja s vidljivim kamenim elementima iz ranije faze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski restauratorski zavod