Pregled bibliografske jedinice broj: 631150
Metodologija i interpretacija rezultata određivanja ukupne alfa i beta aktivnosti u tekućim uzorcima
Metodologija i interpretacija rezultata određivanja ukupne alfa i beta aktivnosti u tekućim uzorcima // Zbornik radova 9. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Knežević, Željka ; Majer, Marija ; Krajcar Bronić, Ines (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2013. str. 483-488 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 631150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metodologija i interpretacija rezultata određivanja ukupne alfa i beta aktivnosti u tekućim uzorcima
(Gross alpha and gross beta activity determination in liquid samples: methodology and results interpretation)
Autori
Milanović, Ivana ; Nodilo, Marijana ; Grahek, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 9. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Knežević, Željka ; Majer, Marija ; Krajcar Bronić, Ines - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2013, 483-488
ISBN
978-953-96133-8-7
Skup
9. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 10.04.2013. - 12.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ukupna alfa/beta; tekući uzorci; efikasnost
(gross alpha/beta; liquid samples; efficiency)
Sažetak
Ukupna alfa i beta aktivnost u prirodnim vodama potječe od prirodnih radioaktivnih izotopa urana i torija, 238, 235U, 232Th te njihovih potomaka, drugih prirodnih izotopa kao što je 40K, ali i različitih umjetnih radioaktivnih izotopa koji završavaju u prirodnim recipientima zbog kontroliranog i/ili nekontroliranom ispusta iz medicinskih ustanova, industrije, nuklearnih postrojenja i drugih mogućih izvora. Stoga, određivanje ukupne alfa i ukupne beta aktivnosti može poslužiti kao indikativna metoda za otkrivanje razine radioaktivne kontaminacije pa se kao takva primjenjuje za kontrolu zdravstvene ispravnosti vode za piće, podzemnih voda, ali i kontrolu tekućih ispusta iz objekata koji u svom radu koriste i/ili proizvode radioaktivne izotope. Ukupna alfa aktivnost definira se kao ukupna aktivnost svih alfa emitera, nakon eliminacije radona i njegovih produkata raspada dok se ukupna beta aktivnost definira kao ukupna aktivnost beta emitera isključujući tricij i 40K. Na osnovu te definicije i općepoznatih činjenica o utjecaju radioaktivnosti na čovjeka, postavljena je ukupna indikativna doza 0, 1 mSv/godišnje te maksimalne dozvoljene ukupna alfa i beta aktivnosti u pitkim vodama. Stoga, ako su metodom određivanja ukupne alfa i ukupne beta aktivnosti dobivene vrijednosti veće od preporučenih, zahtijeva se kvalitativno i kvantitativno određivanje pojedinih radionuklida što iziskuje upotrebu kompleksnih i skupih metoda određivanja. Samo određivanje ukupne alfa i ukupne beta aktivnosti vrlo je zahtjevno u pogledu točnosti s obzirom da efikasnost detekcije ovisi o energiji emitiranih alfa i beta čestica te njihovoj interakciji s materijom. Kako je potrebno mjeriti vrlo različite izotope u različitim omjerima u uzorcima nepoznatog porijekla, odabir metodologije određivanja ključan je za točnost. U praksi najčešće korištene metode za određivanje ukupne alfa i ukupne beta aktivnosti jesu standardizirane metode ISO 10704, ISO 11704, ISO 9696/9697, EPA 900.0 i 900.1. Bitna razlika između pojedinih metoda je u pripremi uzoraka, propisanim standardima za određivanje efikasnosti detekcije, instrumentima te preporukama o vremenu između pripreme uzoraka i brojanja. Stoga je cilj rada pokazati u kojoj mjeri parametri kao što je metoda pripreme uzorka, energetska ovisnost efikasnosti detekcije i izbor standarda utječu na točnost određivanja ukupne alfa i ukupne beta aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982934-2713 - Radionuklidi i elementi u tragovima u okolišnim sustavima (Barišić, Delko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb