Pregled bibliografske jedinice broj: 63088
Emocionalne reakcije psihoterapeuta i održavanje granica terapijskog procesa
Emocionalne reakcije psihoterapeuta i održavanje granica terapijskog procesa // 3. savjetovanje o psihosocijalanoj pomoći stradalnicima Domovinskog rata : Dugotrajne posljedice psihotraume i terapijske mogućnosti : zbornik radova / Moro, Ljiljana (ur.).
Rijeka: Ministarstvo hrvatskih branitelja ; Medicinski fakultet, 2000. str. 1-17 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 63088 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emocionalne reakcije psihoterapeuta i održavanje granica terapijskog procesa
(Emotional reactions in psychotherapist and keeping the boundaries od therapeutical process)
Autori
Moro, Ljiljana ; Frančišković, Tanja ; Grković, Jasna ; Rončević-Gržeta, Ika ; Pernar, Mirjana ; Rački, Daniela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
3. savjetovanje o psihosocijalanoj pomoći stradalnicima Domovinskog rata : Dugotrajne posljedice psihotraume i terapijske mogućnosti : zbornik radova
/ Moro, Ljiljana - Rijeka : Ministarstvo hrvatskih branitelja ; Medicinski fakultet, 2000, 1-17
Skup
Savjetovanje o psihosocijalanoj pomoći stradalnicima Domovinskog rata (3 ; 2000)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.12.2000. - 17.12.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kontratransfer; reakcije terapeuta; terapijski proces; ratna trauma
(countertransference; reaction of therapist; therapheutical process; war trauma;)
Sažetak
Cilj ovog članka je prikazati neke specifičnosti odnosa u radu s psihotraumatiziranima vezanih za održavanje granica terapijskog odnosa. Početkom rata u Hrvatskoj osnovan je Glavni sanitetski stožer Republike Hrvatske GSSRH u kojem je bio i Odjel za duševno zdravlje s četiri regionalna odsjeka. U okviru regionalnog Odsjeka za duševno zdravlje Odjela za duševno zdravlje GSSRH sakupila se grupa volontera različitih profesija koji su imali psihoterapijsku edukaciju. Nakon kratke edukacije iz psihotraumatologije bili su uključeni u rad s prognanicima, u izobrazbu vojnika koji su se pripremali za odlazak na bojišnicu i u rad s ranjenicima smještenim na kirurškim odjelima i rehabilitacijskim centrima. Terapeuti su se sastajali jednom tjedno i u Balint grupi radili na strukturiranju svog pristupa psihotraumatiziranima. Ratne okolnosti uvelike su utjecale na rad terapeuta na način na koji su pristupali psihotraumatiziranima i kako su modificirali svoj terapijski pristup. Grupa terapeuta, koja je od samog početka ratnih zbivanja bila uključena u rad s traumatiziranima, bilježila je sve poteškoće, kako vanjske tako i emocionalne, na koje su nailazili u svom radu. Kontratransferni problemi, znaci pregorijevanja i druge psihičke reakcije su bili prepoznavani kroz redovite konzultacije i supervizije. Autorice su u članku naročito obratile pažnju na osobitosti emocionalnih problema vezanih uz management granica terapijskog procesa. Problemi managementa odnose se posebice na rad s veteranima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
062026
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Ika Rončević-Gržeta
(autor)
Jasna Grković
(autor)
Ljiljana Moro
(autor)
Daniela Petrić
(autor)
Tanja Frančišković
(autor)