Pregled bibliografske jedinice broj: 630629
Sastavnice regionalnog razvoja Slavonije- konkurentnost u novoj ekonomiji
Sastavnice regionalnog razvoja Slavonije- konkurentnost u novoj ekonomiji // Zbornik radova / Mašek Tonković, Anka (ur.).
Osijek: Sveučilište Jurja Strossmayera, Ekonomski fakultet, 2013. str. 57-63 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 630629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sastavnice regionalnog razvoja Slavonije- konkurentnost u novoj ekonomiji
(Elements of regional development of Slavonia-new economy competittiveness)
Autori
Horvat, Đuro ; Kovačić, Marinko:
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova
/ Mašek Tonković, Anka - Osijek : Sveučilište Jurja Strossmayera, Ekonomski fakultet, 2013, 57-63
Skup
2.međunarodni znanstveni simpozij Gospodarstvo istočne Hrvatske -jučer, danas, sutra
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 23.05.2013. - 25.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kompetentnost ; konkurentnost ; nova ekonomija ; procesi ; regionalni razvoj
(Competence ; Competitiveness ; New economy ; Processes ; Regional development)
Sažetak
Sinteza tradicionalnih vrijednosti i komparativnih prednosti s visokim tehnologijama i novim organizacijskim strukturama može rezultirati sinergijskim efektima. Autohtona kultura i običaji, proizvodna tradicija te krajobraz Slavonije poput primjerice Vučedolske kulture, Vinkovačkih jeseni, bećarca, kulena i svinjokolje, geološkog parka Papuk i Kopačkog rita, trebaju biti platforma za artikulaciju unikatnog i prepoznatljivog regionalnog brenda. Pri tome tu izvornost treba nadopunjavati i oplemenjivati temeljnim sastavnicama nove ekonomije kao što su zelene odnosno čiste tehnologije, ekološka poljoprivreda, održivi razvoj odnosno društveno odgovorno poslovanje, kompetentnost radne snage i inovativnost, istraživanje i razvoj te visoke tehnologije. Integracija tradicionalne ekonomije i post- modernog gospodarstva artikulira se kroz nove strukturalne forme kao što su umrežene organizacije, znanstveni i tehnološki parkovi, klasteri i rizični fondovi. Navedeni procesi moraju se temeljiti na znanjima generiranim u znanstvenoj i akademskoj zajednici te nastalim unutar gospodarskih subjekata. Ekonomska učinkovitost je važna sastavnica afirmacije regionalnog brenda a temelji se na primjerice maksimalno racionalnom upravljanju informacijama, stalnom poboljšavanju kvalitete te holističkom pristupu vođenja poslova. Visoka produktivnost i konkurentnost rezultiraju u konačnici poslovnom izvrsnošću gospodarskih subjekata te regije u cjelini. Procesi regionalnog razvoja Slavonije moraju biti transparentni pri čemu treba formulirati temeljne procese poput primjerice brendiranja, obrazovanja te inovativnosti. Maksimalna afirmacija načela nove ekonomije moguća je u okviru civilnog društva u kojem je građanski aktivizam bitan korektiv političkih ali i ekonomskih procesa. Građani odnosno potrošači u novoj ekonomiji planski se integriraju u poslovne politike i strategije s ciljem ostvarivanja boljih poslovnih rezultata ali i organizacijskih ciljeva koji nisu prvenstveno vezani uz profit. Na taj način se uspješno razvija lokalna zajednica odnosno regija što se u krajnjoj liniji pozitivno odražava na poslovanje gospodarskih subjekata.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Thomson Reuters-web of Science
POVEZANOST RADA
Projekti:
010-0102590-2577 - Razvijanje slavonsko-baranjskog turističkog clustera (Meler, Marcel, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
EFFECTUS veleučilište