Pregled bibliografske jedinice broj: 630418
Distribucija vrsta iz porodice Triglidae u Jadranskom moru
Distribucija vrsta iz porodice Triglidae u Jadranskom moru, 2013., diplomski rad, diplomski, Sveučilišni odjel za studije mora, Split
CROSBI ID: 630418 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Distribucija vrsta iz porodice Triglidae u Jadranskom moru
(Distribution of Triglidae Species in the Adriatic Sea)
Autori
Ćukušić, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilišni odjel za studije mora
Mjesto
Split
Datum
12.03
Godina
2013
Stranica
69
Mentor
Vrgoč, Nedo
Neposredni voditelj
Isajlović, Igor
Ključne riječi
Triglidae; Jadran; distribucija; brojnost; biomasa
(Triglidae; Adriatic; distribution; abundance; biomass)
Sažetak
U ovom diplomskom radu predstavljeni su rezultati istraživanja vrsta iz porodice Triglidae na području sjevernog i srednjeg Jadrana (Aspitrigla cuculus, Eutrigla gurnardus, Lepidotrigla cavillone, Lepidotrigla dieuzeidei, Trigloporus lastoviza, Trigla lucerna i Trigla lyra). Uzorci su prikupljeni tijekom ekspedicija MEDITS u razdoblju od 1996. – 2010. godine. Određena je rasprostranjenost vrsta u Jadranskom moru prema dubinskim stratumima i tipu sedimenta, trendovi indeksa bimase i brojnosti te srednje mase jedinki. Za 4 vrste određena su područja mrijesta. Sve vrste obitavaju u srednjem Jadranu, a E.gurnardus, L.cavillone, T. lastoviza, T. lucerna rasprostranjene su i u sjevernom Jadranu. Gotovo sve vrste preferiraju pjeskovite sedimente, osim T. lyre koja preferira muljevite i T. lucerne koja obitava između pjeskovitih i muljevitih sedimenata. Vrste T. lastoviza i T. lucerna najzastupljenije su na dubinama do 50 m, L. cavillone na dubinama 50 – 100 m. A. cuculus i L. dieuzeidei imaju najveću zastupljenost u dubinskom stratumu od 100 do 200 m u području srednjeg Jadrana. E. gurnardus obitava na dubinama od 50 – 200 m, dok T. lyra obitava najdublje (200 – 500 m). Trendovi srednje mase jedinki gotovo svih vrsta (s izuzetkom T. lastoviza) su pozitivni. L .cavillone i L. dieuzeidei pokazuju pozitivne trendove brojnosti i biomase, dok preostale pokazuju negativne trendove. Mrijestilišta A. cuculus i E. gurnardus su u otvorenom srednjem Jadranu, T. lucerna se mrijesti uz zapadnu obalu Jadrana, dok su mrijestilišta vrste T. lastovize uz istočnu obalu Jadrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0013077-0532 - Bioraznolikost i održivo gospodarenje pelagičkim i demerzalnim resursima Jadrana (Vrgoč, Nedo, MZOS ) ( CroRIS)
258-0000000-3596 - Utjecaj ribolova i uzgoja na ekosustav Jadrana (Krstulović Šifner, Svjetlana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split,
Sveučilište u Splitu
Profili:
Nedo Vrgoč
(mentor)