Pregled bibliografske jedinice broj: 629987
Samoorganizirajuća sinkronizacija u komunikaciji strojeva zasnovana na modelu impulsno spregnutih oscilatora
Samoorganizirajuća sinkronizacija u komunikaciji strojeva zasnovana na modelu impulsno spregnutih oscilatora, 2013., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 629987 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoorganizirajuća sinkronizacija u komunikaciji strojeva zasnovana na modelu impulsno spregnutih oscilatora
(Self-organizing Synchronization in Machine-to- Machine Communication Systems Based on a Pulse- Coupled Oscillators Model)
Autori
Bojić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
08.02
Godina
2013
Stranica
142
Mentor
Kušek, Mario
Ključne riječi
heterogeni komunikacijski sustavi stroja sa strojem; vremenska sinkronizacija; biološki inspirirani algoritmi i protokoli; model impulsno spregnutih oscilatora; platforma osjetila Waspmote
(heterogeneous machine-to-machine communication systems; time synchronization; biologically inspired algorithms and protocols; pulse coupled oscillator model; Waspmote sensor plartform)
Sažetak
Doktorski rad bavi se problemom vremenske sinkronizacije strojeva u heterogenim komunikacijskim sustavima stroja sa strojem. Heterogenost navedenih sustava očituje se kroz različitost sklopovskih i programskih mogućnosti strojeva koji se u njima nalaze te kroz načine njihovog međusobnog komuniciranja. Navedene posebnosti takvih heterogenih sustava onemogućuju primjenu postojećih mehanizama vremenske sinkronizacije. U doktorskom radu predložen je mehanizam vremenske sinkronizacije HMS (engl. Heterogeneous Mirollo and Strogatz) koji se zasniva na modelu impulsno spregnutih oscilatora. Ovaj model zasniva se na samoorganizirajućoj sinkronizaciji u prirodi koja se događa kod mužjaka krijesnica koji usklađuju svoje bljeskanje. Naime, sve što se događa u prirodi događa se bez postojanja centralizirane kontrole, a ipak je samoodrživo. Zbog toga se u raspodijeljenim sustavima često koriste algoritmi i protokoli koji su inspirirani prirodom. Predloženi mehanizam vremenske sinkronizacije je samoorganizirajući, tj. ima sposobnost prilagodbe u nepredvidljivim situacijama u sustavu te je skalabilan i robustan što je od velike važnosti u heterogenim komunikacijskim sustavima stroja sa strojem. Predloženi mehanizam vremenske sinkronizacije verificiran je u sustavu osjetila koja se nalaze na platformi osjetila Waspmote.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Računarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0362027-1639 - Isporuka sadržaja i pokretljivost korisnika i usluga u mrežama nove generacije (Matijašević, Maja, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb