Pregled bibliografske jedinice broj: 629963
Efekt usmjerenosti na oružje
Efekt usmjerenosti na oružje // XVIII. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka / Penezić, Zvjezdan ; Ćubela Adorić, Vera ; Ombla, Jelena ; Slišković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle ; Vulić-Prtorić, Anita (ur.).
Zadar: Zadar : Odjel za psihologiju, Sveučilište u Zadru,, 2012. str. 111-111 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 629963 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efekt usmjerenosti na oružje
(Weapon effect)
Autori
Malbašić, Božica ; Vinski, Iva ; Sučić, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka
/ Penezić, Zvjezdan ; Ćubela Adorić, Vera ; Ombla, Jelena ; Slišković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle ; Vulić-Prtorić, Anita - Zadar : Zadar : Odjel za psihologiju, Sveučilište u Zadru,, 2012, 111-111
Skup
XVIII. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 24.05.2012. - 26.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
usmjerenost na oružje; prepoznavanje; linija za prepoznavanje
(weapon effect; identification; line-up)
Sažetak
O fenomenu usmjerenosti na oružje govorimo ukoliko je točnost opisivanja i prepoznavanja osobe koja je imala oružje umanjena uslijed toga što smo svjedočili događaju u kojem je oružje bilo prisutno. Iako se pri ispitivanju ovog fenomena dobivaju prilično konzistentni rezultati istraživači se ne slažu oko njegova objašnjenja. Prema jednom stajalištu povećana uzbuđenost uslijed prisutnosti oružja smanjuje kapacitet pažnje te je naše opisivanje i prepoznavanje počinitelja koji je imao oružje umanjeno. Prema drugom objašnjenju prisutnost oružja predstavlja neobičan ili iznenađujući objekt te se negativan učinak po točnost zapamćivanja i prepoznavanja javlja uslijed neočekivanosti oružja, a ne uslijed prijetnje s kojom se prisutnost oružja povezuje. Cilj istraživanja bio je ispitati postoji li efekt usmjerenosti na oružje te može li se efekt usmjerenosti na oružje objasniti neobičnošću podražaja. Ispitanici su gledali snimku na kojoj ciljna osoba ima oružje, neobičan ili neutralan objekt te je ispitana njihova točnost prepoznavanja ciljne osobe, stupanj stresa odnosno prijetnje koji su doživjeli gledajući snimku, kao i sigurnost u točnost prepoznavanja. Istraživanje je provedeno na 404 studenata. Rezultati se razmatraju o okviru objašnjenja o postojanju uzbuđenosti uslijed prisutnosti oružja, odnosno o objašnjenju o neočekivanosti pojavljivanja oružja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1520 - Odrednice rizičnih i devijantnih ponašanja u nacionalnom i globalnom kontekstu (Šakić, Vlado, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ines Sučić
(autor)