Pregled bibliografske jedinice broj: 629253
Židovi u Hrvatskoj - dio ugarskog ili jugoslavenskog židovstva
Židovi u Hrvatskoj - dio ugarskog ili jugoslavenskog židovstva // Okrugli stol Historiografija / Povijest u suvremenom društvu
Zagreb, Hrvatska, 2011. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 629253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Židovi u Hrvatskoj - dio ugarskog ili jugoslavenskog židovstva
(Jews in Croatia- part of Hungarian or Yugoslav Jewry?)
Autori
Dobrovšak, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Okrugli stol Historiografija / Povijest u suvremenom društvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.10.2011. - 12.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Židovi; židovstvo; historiografija; Hrvatska
(Jews; Jewry; historiography; Croatia)
Sažetak
U drugoj polovici 19. stoljeća i početkom 20. stoljeća profesionalna se historiografija u Hrvatskoj vrlo malo bavila poviješću Židova u Hrvatskoj. Tek se krajem 19. i početkom 20. stoljeća pojavljuje nekoliko članaka koje su objavili hrvatski književnici, novinari i pojedinci. Isto tako, vrlo je malo židovskih autora koji su se bavili vlastitom poviješću s izuzetkom vukovarskog nadrabina Julija Diamanta i zagrebačkog rabina Gavre Schwarza. U međuratnom razdoblju nije se previše bavilo istraživanjem židovske povijesti u nas, da bi se početkom dvadesetih i krajem tridesetih godina 20. stoljeća s prilozima o povijesti Židova javili židovski autori Lavoslav Šik i Lavoslav Glesinger. Poslijeratno razdoblje u istraživanju povijesti Židova u Hrvatskoj stvorilo je posve novu situaciju. U židovskim općinama u Hrvatskoj nakon Drugog svjetskog rata više nije bilo nikoga tko bi se zanimao za židovsku povijest. Pedesetih godina 20. stoljeća u Beogradu je kao središnja institucija osnovan Jevrejski istorijski muzej s ciljem očuvanja tragova židovske povijesti na području bivše Jugoslavije. Iako se oko muzeja okupio priličan broj istraživača i pokrenuta je značajnija istraživačka djelatnost, nikada se nisu pojavili stručnjaci, čiji bi jedini ili barem glavni interes bio povijest Židova, mada su se od pedesetih godina pa naovamo pojavili autori čiji su se radovi direktno ili indirektno bavili židovskih zajednicama u Hrvatskoj i Slavoniji (Slavko Gavrilović, Miroslava Despot-Bliss…), pa i u Dalmaciji (Duško Kečkemet, Bernard Stulli). Potkraj 20. i početkom 21. stoljeća odnos prema istraživanju povijesti Židova u Hrvatskoj umnogome se promijenio. U posljednjih nekoliko godina, objavljene su brojne knjige, članci, memoari, radovi i knjige o holokaustu kao i o povijestima židovskih zajednica u malim sredinama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0652 - Manjine u Hrvatskoj i Hrvati u okolnim zemljama: povijesni identiteti (Pavličević, Dragutin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ljiljana Dobrovšak
(autor)