Pregled bibliografske jedinice broj: 628945
Arborikulturna i dendroekološka analiza stanja drvorednih i parkovnih stabala divljeg kestena (Aesculus hippocastanum L.) na području grada Velike Gorice
Arborikulturna i dendroekološka analiza stanja drvorednih i parkovnih stabala divljeg kestena (Aesculus hippocastanum L.) na području grada Velike Gorice // Međunarodno savjetovanje o arborikulturi "Stabla u gradovima-sigurnost, zaštita i njega"
Rovinj, 2013. str. 44-46 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 628945 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arborikulturna i dendroekološka analiza stanja drvorednih i parkovnih stabala divljeg kestena (Aesculus hippocastanum L.) na području grada Velike Gorice
(Arboricultural and dendroecological analysis of condition of Horse chestnut (Aesculus hippocastanum L.) street and park trees in the city Velika Gorica)
Autori
Drvodelić, Damir ; Paulić, Vinko ; Oršanić, Milan ; Mikac, Stjepan ; Gregurović, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodno savjetovanje o arborikulturi "Stabla u gradovima-sigurnost, zaštita i njega"
/ - Rovinj, 2013, 44-46
Skup
Međunarodno savjetovanje o arborikulturi "Stabla u gradovima-sigurnost, zaštita i njega"
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 10.05.2013. - 11.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
arborikultura; vitalnost; statika; divlji kesten; dendroekologija
(arboriculture; vitality; statics; Horse chestnut; dendroecology)
Sažetak
U radu se analizira vitalitet, zdravstveno stanje, mehanička stabilnost i rast drvorednih i parkovnih stabala divljeg kestena (Aesculus hippocastanum L.) koja predstavljaju jedno od tradicijskih obilježja grada Velike Gorice. Čimbenici poput ekspanzije urbanizacije, globalnih klimatskih promjena, naglih promjena urbane mikroklime, neodgovarajućih arborikulturnih mjera i prostorne valorizacije doveli su do toga da stabla divljeg kestena sve više gube svoju prvobitnu funkciju, opada im vitalitet i zdravstveno stanje, ugrožava mehanička stabilnost i estetska obilježja. Uz pomoć vizualno kontrolne metode (Visual Tree Assessment), obavljena je procjena biološkog i mehaničkog stanja 55 starih i 46 mladih stabala divljeg kestena na tri lokacije (2 drvoreda i park) na području grada Velike Gorice. Procjena vitaliteta obavljena je na osnovu skale od 1-5 te prema Roloffovom modelu (0-3). Ispitivanja s rezistografom IML-RESI F500 obavljena su u području s izraženim simptomima i greškama. Za potrebe dendroekološke analize uzeti su uzorci presslerovim svrdlom s zapadne strane debla na prsnoj visini (d1, 30). Utvrđene su statistički značajne razlike u općenitom vitalitetu između mladih stabala u drvoredu u Zagrebačkoj ulici i parku (t= -2, 79646, p=0, 008336). Analizom varijance utvrđena je statistički značajna razlika u prsnim promjerima (F=13, 836, p=0, 000015), općenitom vitalitetu (F=11, 381, p=0, 000090) i vitalitetu prema modelu Roloffa (F=19, 170, p=0, 000001) između starih stabala s obzirom na lokacije. Prema postotnom udjelu pojedinih simptoma u slučaju mladih drvorednih stabala u Zagrebačkoj ulici ističe se negativna promjena i veće oštećenje (32, 31%) te pukotine (20, 77%) dok su u slučaju starih stabala najčešći simptomi negativna promjena (28, 57%) i trulež drva (25, 71%). Kod mladih parkovnih stabala najčešći simptomi su manje oštećenje (35, 71%) i negativna promjena (28, 57%) a kod starih negativna promjena (33, 04%), veće oštećenje (25, 22%) i manje oštećenje (16, 52%). Kod starih drvorednih stabala u blizini željezničkog kolodvora najčešći simptomi su veće oštećenje (42, 28%) i negativna promjena (25, 20%). Cilj ovih istraživanja je prepoznati uzroke koji utječu na slabljenje vitaliteta, zdravstvenog stanja i mehaničke stabilnosti stabala te preporučiti određene arborikulturne zahvate koji će doprinijeti zaustavljanju propadanja stabala i povećanju njihove sigurnosti uz zadržavanje karakterističnih estetskih osobina. Uz pomoć dendroekoloških i dendrokronoloških metoda analizirat će se utjecaj osnovnih klimatskih čimbenika (temperature i oborina) i provedenih arborikulturnih zahvata na debljisnki rast stabala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-1975 - Utjecaj kvalitete sadnica na uspjeh obnove šuma (Oršanić, Milan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije