Pregled bibliografske jedinice broj: 628837
Seksting među adolescentima: neke njegove karakteristike i odrednice
Seksting među adolescentima: neke njegove karakteristike i odrednice, 2013., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 628837 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Seksting među adolescentima: neke njegove karakteristike i odrednice
(Sexting among adolescents: some characteristics and determinants)
Autori
Pacadi, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
07.05
Godina
2013
Stranica
60
Mentor
Šakić, Vlado
Neposredni voditelj
Vrselja, Ivana
Ključne riječi
Seksting; spolno rizično ponašanje; anksioznost; depresija; samoefikasnost
(Sexting; Risky sexual behavior; Anxiety; Depression; Self-efficacy)
Sažetak
Cilj rada je bio istražiti učestalost i neke karakteristike sekstinga porukama i slikama. Također, cilj rada je bio i istražiti razlike između onih koji sekstaju i onih koji ne sekstaju u anksioznosti, depresiji, samoefikasnosti te spolno rizičnom ponašanju, kao i njegovu povezanost s navedene tri karakteristike i spolno rizičnim ponašanjem. U istraživanju je sudjelovalo 311 učenika (149 učenika, 162 učenice), prosječne dobi od 16 i pol godina. Podaci su prikupljeni tijekom travnja i svibnja 2012. godine u četiri zagrebačke srednje škole za vrijeme redovne nastave u grupnim uvjetima. Rezultati su pokazali da je gotovo 40% mladih barem jednom sekstalo porukama, dok ih je 15% sekstalo slikama. Najviše sekstaju s dečkom ili djevojkom te to čine kako bi bili zabavni i koketni i da zadobiju partnerovu pažnju. Najčešće se seksta putem mobitela, a zatim preko društvenih mreža. U usporedbi s onima koji nikad nisu sekstali, mladi koji sekstaju više iskazuju spolno rizično ponašanje, ali podjednake razine anskioznosti, depresije i samoefikasnosti. Nadalje, pokazalo se da anksioznost, depresija i samoefikasnost ne predviđaju obje vrste sekstinga. S druge strane, spolno rizično ponašanje značajno predviđa obje vrste sekstinga, objašnjavajući 26% varijance sekstinga porukama te 22% varijance sekstinga slikama. Naposljetku, medijacijskim analizama su testirani indirektni učinci aksioznosti, depresije i samoefikasnosti kroz spolno rizično ponašanje na seksting porukama i seksting slikama. Rezultati su pokazali da anksioznost ne doprinosi objašnjenju sekstinga ni direktno ni indirektno kroz rizično spolno ponašanje, dok izraženija depresivnost te izraženija samoefikasnost značajno predviđaju izraženije spolno rizično ponašanje, koje naposljektu predviđa seksting porukama i slikama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1520 - Odrednice rizičnih i devijantnih ponašanja u nacionalnom i globalnom kontekstu (Šakić, Vlado, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb