Pregled bibliografske jedinice broj: 627910
Biblijsko-kršćansko poimanje društvenosti i demokracija
Biblijsko-kršćansko poimanje društvenosti i demokracija // Diacovensia : teološki prilozi, 10 (2002), 1; 7-22 (podatak o recenziji nije dostupan, izlaganje sa skupa, ostalo)
CROSBI ID: 627910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biblijsko-kršćansko poimanje društvenosti i demokracija
(BIBLICAL _ CHRISTIAN CONCEPTION OF SOCIAL RELATIONS AND DEMOCRACY)
Autori
Višaticki Karlo
Izvornik
Diacovensia : teološki prilozi (1330-2655) 10
(2002), 1;
7-22
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izlaganje sa skupa, ostalo
Ključne riječi
društvenost; Božji Savez; individuum; zajednica; starozavjetna država; kraljevstvo; patrijarhat; matrijarhat; teokracija; demokracija.
(social relations; God's Alliance; individual; community; state in the Old Testament; patriarchate; matriarchate; theocracy; democracy.)
Sažetak
Na temelju leksikografskih podataka i definicije pojmova: individuum, zajednica, patrijarhat, matrijarhat, brak, obitelj, klan, pleme, demokracija, teokracija, monarhija, prilog daje tematsko čitanje Biblije i razmišljanja, prije svega starozavjetnog dijela, na zadanu temu: Biblijsko-kršćansko poimanje društvenosti i demokracija. Polazi se od definicija i daje pregled povijesti izraelskog naroda od vremena patrijarha, preko boravka u Egiptu, Izlaska, zauzimanja Obećane zemlje, podjele zemlje kao baštine na pojedina plemena, ustanovljenja monarhije, propasti Sjevernog pa onda i Južnog kraljevstva, uvijek uzimajući u obzir hipotetski sociološki stadij u kojem se zemlja, odnosno izraelski narod nalazi: od lovaca, skupljača plodova, pastira, preko zemljoradnika i sedentarnog stanovništva do "industrijskih" radnika i vojnika o kojima je povremeno riječ u Novom zavjetu. Izrael, kao narod, polako raste i razvija svijest pripadnosti Savezu, preko Saveza Bogu Jahvi. U starozavjetnim tekstovima imamo slučajeve skupština, konzultacija naroda, ali još uvijek nema govora o demokratskom mentalitetu u našem današnjem smislu. Novozavjetni tekstovi, koji su u prilogu manje zastupljeni, naglašavaju Isusove ideje služenja zajednici te Pavlove ideje jednakosti, oslobađajuće milosti Kristove, koja robu i njegovu gospodaru garantira potpuno jednako ljudsko dostojanstvo, što je za židovski, ali i helenističko-rimski svijet apsolutna novost.
Izvorni jezik
Hrvatski