Pregled bibliografske jedinice broj: 627785
Društvene strukture i kulturna tradicija na selu: rezultati empirijskog istraživanja
Društvene strukture i kulturna tradicija na selu: rezultati empirijskog istraživanja // PROMENE DRUŠTVENE STRUKTURE U SEOSKIM NASELJIMA/ CHANGES OF SOCIAL STRUCTURE IN RURAL SETTLEMENTS / Stevanović, Đura (ur.).
Beograd: Zavod za proučavanje sela Beograd ; Srpsko udruženje za sociologiju sela i poljoprivrede ; Balkanska asocijacija za sociologiju sela i poljoprivrede, 2012. (predavanje, međunarodna recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 627785 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvene strukture i kulturna tradicija na selu:
rezultati empirijskog istraživanja
(Social Structures and Cultural Tradition in the
village: Empirical Study Results)
Autori
Pilić, Šime ; Šunjić, Antonija ; Vrdoljak, Doris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Izvornik
PROMENE DRUŠTVENE STRUKTURE U SEOSKIM NASELJIMA/ CHANGES OF SOCIAL STRUCTURE IN RURAL SETTLEMENTS
/ Stevanović, Đura - Beograd : Zavod za proučavanje sela Beograd ; Srpsko udruženje za sociologiju sela i poljoprivrede ; Balkanska asocijacija za sociologiju sela i poljoprivrede, 2012
Skup
XVIII. međunarodni naučni skup Vlasinski susreti 2012. PROMENE DRUŠTVENE STRUKTURE U SEOSKIM NASELJIMA/ CHANGES OF SOCIAL STRUCTURE IN RURAL SETTLEMENTS (ćir.)
Mjesto i datum
Vlasotince, Srbija, 06.09.2012. - 08.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
društvene strukture ; kulturna tradicija ; ruralni prostor ; Dalmacija i Hrvatska ; selo
(Socioal structure ; cultural tradition ; rural area ; Dalmatia ; Croatia ; the village)
Sažetak
Socijalna struktura u seoskim naseljima u našoj suvremenosti općenito je podložna promjenama. Promjenama dolazi do smanjenja poljoprivrednog u ukupnom stanovništvu, do promjene socijalne strukture te do promjena u ruralnoj kulturi. U Hrvatskoj se seosko stanovništvo stalno smanjuje od kraja Drugog svjetskog rata i danas je njegov udjel u ukupnom stanovništvu manji nego u Evropi (43 : 40 posto). Jednako se tako smanjuje udjel poljoprivrednog stanovništva u ukupnom stanovništvu: od 50 posto početkom 50-tih godina 20. stoljeća do svega 9 posto 1991. odnosno samo 5, 5 posto 2001. godine, što je posljedica procesa industrijalizacije, deagrarizacije i urbanizacije, odnosno sveukupnog ruralnog i društvenog razvoja. Značajne su promjene i u strukturi seoskog stanovništva: udio poljoprivrednika u stanovništvu seoskih naselja spustio se sa 63 (1961. godine) na 11 posto početkom 21. st. (tj. 2001. godine). Danas se, s velikom vjerojatnošću, može pretpostaviti da poljoprivredno stanovništvo u seoskom sudjeluje ispod jedne desetine. U radu se prikazuju rezultati empirijskog istraživanja provedenog na uzorku seoskog stanovništva (N=860) metodom ankete, tj. stavovi i mišljenja ispitanika o nekim pitanjima. Prema rezultatima empirijskog istraživanja u Dalmaciji svega je danas 9 posto poljoprivrednog stanovništva u selu. Prisutni su utjecaji tradicije u selu, kao što su održavanje običaja u svakidašnjici (tri četvrtine smatra kako tradicija ima utjecaja) prema radu, prema zemlji i poljoprivredi, prema rodu i obitelji, kao i prema susjedima. Zatim se iznosi percepcija ispitanika osolidarnosti na selu i o uvjetima života na selu. Preko polovine ispitanika smatra da se život na selu približio životu u gradu, te se rezultati uspoređuju s nekim drugim istraživanjima slične problematike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-177-1300855-3326 - TITIUS: Porječje Krke - baština i sociokulturni razvoj (Pilić, Šime, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split,
Filozofski fakultet u Splitu