Pregled bibliografske jedinice broj: 627336
Utjecaj plastifikatora na kinetiku rane hidratacije cementa
Utjecaj plastifikatora na kinetiku rane hidratacije cementa // Knjiga sažetaka 23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Hadžiev, A ; Blažeković, Z. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko kemijsko drruštvo/Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, 2013. str. 214-214 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 627336 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj plastifikatora na kinetiku rane hidratacije cementa
(The influence of plasticizers on the early kinetics of cement hydration)
Autori
Dabić, Pero ; Krolo, Petar ; Barbir, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Hadžiev, A ; Blažeković, Z. - Zagreb : Hrvatsko kemijsko drruštvo/Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, 2013, 214-214
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Rana hidratacija cementa ; plastifikator ; kinetički model
(Early cement hydration ; plasticizer ; kinetic model)
Sažetak
U radu se ispituje utjecaj komercijalnog aditiva tipa plastifikatora na kinetiku rane hidratacije običnog portland cementa, CEM I i cementa uz dodatak troske oznake CEM II-S42, 5. Primijenjeni plastifikator je kalcijeva sol lignosulfonske kiseline i prema specifikaciji uz preporučene koncentracije u cementu ne bi trebao značajnije utjecati na kinetiku hidratacije, a izuzetno povoljno djelovati na svojstva svježe cemente paste. Uz relativno niske udjele plastifikatora (od 0, 1-0, 7 %) postiže se dobra obradljivost i ugradljivost svježih cementnih pasti i betona, uz manju potrebu vode, što u konačnici daje cementni kamen boljih mehaničkih svojstava. Za praćenje rane hidratacije primijenjena je diferencijalna mikrokalorimetrijska metoda (DMK) i diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC). Mikrokalorimetrijska ispitivanja su provedena pri temperaturama 20, 25 i 35 °C, a DSC analiza je provedena s brzinom zagrijavanja od 10 °C/min u temperaturnom intervalu od 50 do 550 °C. Iz provedenih mjerenja određeni su stupnjevi napredovanja hidratacije (alpha). koji su osnova za kinetičke proračune. Diferencijalni kinetički model izveden je u programskom paketu MATHCAD i sastoji se od dvije cjeline: -određivanje kinetičkih parametara hidratacije i -procjena stupnjeva napredovanja hidratacije na osnovi određenog modela. Provedena ispitivanja napredovanja hidratacije te kinetička analiza dobivenih podataka upućuju da primijenjeni plastifikaror ima utjecaja na ranu hidrataciju cementa, različito djeluje s obzirom na vrstu cementa i temperaturu hidratacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-011-1252970-2254 - Cementni kompoziti i stabilizacija štetnih otpada (NOMACIS) (Krolo, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split