Pregled bibliografske jedinice broj: 627127
Samoefikasnost u kontroli težine, prejedanje i simptomi anksioznosti i ljutnje kod pretilih pacijenata s kardiovaskularnim smetnjama
Samoefikasnost u kontroli težine, prejedanje i simptomi anksioznosti i ljutnje kod pretilih pacijenata s kardiovaskularnim smetnjama // Knjiga sažetaka - Dani Ramira i Zorana Bujasa 2013.
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 627127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoefikasnost u kontroli težine, prejedanje i simptomi anksioznosti i ljutnje kod pretilih pacijenata s kardiovaskularnim smetnjama
(Self-efficacy in weight control, binge eating and symptoms of anxiety and anger in obese patients with cardiovascular disease)
Autori
Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Tkalčić, Mladenka ; Ružić, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - Dani Ramira i Zorana Bujasa 2013.
/ - , 2013
Skup
21. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2013. - 13.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
samoefikasnost u kontroli težine; anksioznost; ljutnja; prejedanje; pretilost; kardiovaskularne smetnje
(self-efficacy in weight control; anxiety; anger; binge eating; obesity; cardiovascular disease)
Sažetak
Samoefikasnost u kontroli tjelesne težine odnosi se na percepciju pojedinca o vlastitoj učinkovitosti u ponašanjima koja dovode do gubitka ili održavanja tjelesne težine. Dobar je prediktor uspješnosti gubitka težine u pretilih osoba. Pretile osobe niske samoefikasnosti osjećaju se prestrašeno i obeshrabreno radi percipirane diskrepance između sadašnje i željene težine dok one visoke samoefikasnosti povećavaju napore i pokazuju veću ustrajnost u postizanju ciljne težine. Cilj je ovoga istraživanja provjeriti povezanost između samoefikasnosti, prejedanja, simptoma anksioznosti i ljutnje na skupini od 100 pacijenata s kardiovaskularnim smetnjama različitog stupnja uhranjenosti (68 muškaraca ; prosječne dobi 55.6 godina, prosječnog ITM-a 32.07). Pretpostavka je da prejedanje posreduje u odnosu između samoefikasnosti s jedne strane te anksioznosti i ljutnje s druge strane. U istraživanju su korišteni upitnici za mjerenje učinkovitosti kontrole težine , prejedanja , anksioznosti i depresivnosti te izražavanja ljutnje kao stanja i crte. Dobiveni rezultati pokazuju postojanje značajne negativne povezanost između samoefikasnosti, prejedanja i anksioznosti. Pretile osobe koje sebe procjenjuju efikasnijima u kontroli težine rjeđe se prejedaju i imaju nižu razinu anksioznosti. Samoefikasnost je pozitivno povezana s kontrolom, ali ne i izražavanjem ljutnje što pokazuje da osobe koje su efikasnije u kontroli težine više kontroliraju ljutnju. Žene se češće prejedaju i anksioznije su u odnosu na muškarce. Općenito, rezultati pokazuju da su pretili pacijenti, niže samoefikasnosti, skloniji prejedanju, a prejedanje posreduje u povećavanju anksioznost i slabijoj kontroli ljutnje. Rezultati sugeriraju da pri implementaciji intervencija usmjerenih gubitku težine treba uzeti u obzir navedene psihološke i ponašajne varijable.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2656 - Psihosocijalni aspekti pretilosti (Pokrajac-Bulian, Alessandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka