Pregled bibliografske jedinice broj: 626932
Primjena NEO-PI-R upitnika ličnosti u selekcijskoj situaciji: Socijalna poželjnost
Primjena NEO-PI-R upitnika ličnosti u selekcijskoj situaciji: Socijalna poželjnost // Sažeci priopćenja - Book of Abstracts / Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić Aleksandra (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 168-168 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 626932 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena NEO-PI-R upitnika ličnosti u selekcijskoj situaciji: Socijalna poželjnost
(The use of the NEO PI-R Personality Questionnaire in selection: social desireability and open questions)
Autori
Matešić, Krunoslav, ml. ; Kristofić-Ambruš, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci priopćenja - Book of Abstracts
/ Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić Aleksandra - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 168-168
ISBN
978-953-175-463-7
Skup
21. dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2013. - 13.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
NEO PI-R; selekcija; socijalna poželjnost
(NEO PI-R; selection; social desireability)
Sažetak
Kod primjene upitnika ličnosti u selekcijskoj situaciji jedno od čestih pitanja je pitanje socijalne poželjnosti i njezinog udjela u varijabilitetu rezultata u selekcijskoj u odnosu na neselekcijsku situaciju. Pitanjem stabilnosti upitnika ličnosti u selekcijskoj situaciji bavila su se brojna istraživanja, međutim, bez jednoznačnog odgovora. Cilj ovog istraživanja je utvrditi razlikuju li se ispitanici u selekcijskoj i neselekcijskoj situaciji na rezultatima u NEO PI-R inventaru ličnosti (Costa i McCrae, 2005). NEO PI-R se sastoji od 240 pitanja koja mjere pet faktora višeg reda (neuroticizam, ekstraverzija, ugodnost, savjesnost, otvorenost prema iskustvu) te šest faceta za svaki od pet glavnih faktora i predstavlja opsežan instrument za mjerenje ličnosti. U istraživanju su sudjelovale tri različite grupe ispitanika od kojih je jedna ispitana u selekcijskoj situaciji, a druge dvije u neselekcijskoj situaciji. Prva skupina ispitanika (N=234, M=77, Ž=157 ; prosječna dob 25 godina) se sastojala od kandidata visoke stručne spreme za zapošljavanje u regionalnoj tvrtki, dok su se druga skupina nezaposlenih ispitanika (N=466, M=233, Ž=233 ; prosječna dob 18 godina) i treća skupina zaposlenih ispitanika (N=256, M=123, Ž=133 ; prosječna dob 46 godina) sastojale od ispitanika srednje stručne spreme koji su ispitani u neselekcijskoj situaciji. Analizom varijance ispitane su razlike među aritmetičkim sredinama za sve tri skupine po pojedinim faktorima i pripadajućim facetama. VSS ispitanici u selekcijskoj situaciji razlikuju se u odnosu na druge dvije skupine nižim rezultatima na neuroticizmu i višim na ekstraverziji i savjesnost, mlađi SSS ispitanici razlikuju se u odnosu na starije ispitanike u obje situacije višim rezultatima na neuroticizmu i nižim rezultatima na ugodnosti i savjesnosti, a stariji SSS ispitanici razlikuju se u odnosu na mlađe ispitanike u obje situacije statistički značajno nižom ekstraverzijom i otvorenošću prema iskustvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija