Pregled bibliografske jedinice broj: 626594
Doze zračenja pri snimanju paranazalnih šupljina djece
Doze zračenja pri snimanju paranazalnih šupljina djece // Zbornik radova 9.Simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zracenja / Knežević, Željka ; Majer, Marija ; Krajcar Bronić, Ines (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2013. str. 265-270 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 626594 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doze zračenja pri snimanju paranazalnih šupljina djece
(Determination of doses for X-ray examinations of paranasal sinuses of children)
Autori
Milković, Đurđica ; Miljanić, Saveta ; Knežević, Željka ; Beck, Natko ; Žagar, Iva ; Ranogajec-Komor, Mária
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 9.Simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zracenja
/ Knežević, Željka ; Majer, Marija ; Krajcar Bronić, Ines - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2013, 265-270
ISBN
978-953-96133-8-7
Skup
9. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 10.04.2013. - 12.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Doze zračenja; paranazalni sinusi; TLD; RPL; CIRS fantom
(Doses; X-ray examinations; paranasal sinuses; TLD; RPL; CIRS phantom)
Sažetak
Poznavanje apsorbiranih doza ionizirajućeg zračenja u pacijenata pri rentgenskom pregledu izuzetno je važno, osobito u pedijatrijskim ustanovama, a u svrhu poboljšanje zaštite od ionizirajućeg zračenja. Kod djece, bolesti paranazalnih sinusa su učestala pojava. Za rentgensku dijagnostiku treba uzeti u obzir specifičnost razvoja sinusa u dječoj dobi. Cilj rada bio je određivanje relativne doze zračenja na štitnoj žlijezdi i na očima prema ulaznoj dozi na glavi na dječjem fantomu te usporedba ulaznih doza na pacijentima slične dobi. Istovremeno ispitan je utjecaj ljudskog faktora, tj. rada inžinjera medicinske radiologije na primljenu dozu zračenja. Istraživanja su bila učinjena na 45 bolesnika u dobi od 7 do 15 godina tijekom radiološke obrade paranazalnih šupljina te na CIRS dječjem fantomu koji odgovara 10 godišnjem djetetu. Olovni zaštitni ovratnik bio je na vratu fantoma kao i na pacijentima tijekom snimanja. Doze su mjerene s radiofotoluminescentnim (RPL tip GD-352M) i termoluminescentnim (TL- LiF ; Mg, Cu, P) dozimetrima. Srednje vrijednosti doza na štitnjači u fantomu bile su 0, 20±0, 05 mSv, dok su doze na očima bile 0, 32±0, 02 mSv u 10 ekspozicija. Relativne doze bile su izračunate u odnosu na ulaznu dozu, koja je iznosila 9, 96 mSv za 10 ekspozicija i bile su 0, 02 za štitnu žlijezdu i 0, 03 za oči. Rezultati dozimetrije na 45 pacijenta pokazali su dobru korelaciju izmjerenih doza i indeksa tjelesne mase (ITM), a srednja vrijednost doze u ulaznom snopu iznosila je 0, 97±0, 08 mSv. Nije nađena sustavna razlika između rada tri inžinjera medicinske radiologije. Izračunate relativne doze na fantomu omogućuju da se izačunaju doze na štitnjači i očima na našim pacijentima u svrhu procjene rizika zračenja prilikom snimanja paranazalnih šupljina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Kemija, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982904-2954 - Fizičko-kemijski učinci ionizirajućih zračenja u materijalima (Mihaljević, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Klinička bolnica "Sveti Duh",
Klinički bolnički centar Zagreb,
Dječja bolnica Srebrnjak
Profili:
Đurđica Milković
(autor)
Iva Žagar
(autor)
Željka Knežević Medija
(autor)
Saveta Miljanić
(autor)
Ferencne Ranogajec
(autor)
Natko Beck
(autor)