Pregled bibliografske jedinice broj: 62657
Problemi korporacijskog upravljanja: njemačko iskustvo
Problemi korporacijskog upravljanja: njemačko iskustvo // Sociološki susreti Upravljačke elite i modernizacija- Knjiga sažetaka / Čengić, Drago ; Rogić, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2000. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 62657 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Problemi korporacijskog upravljanja: njemačko iskustvo
(Problems of corporate governance: German experience)
Autori
Kleiner, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sociološki susreti Upravljačke elite i modernizacija- Knjiga sažetaka
/ Čengić, Drago ; Rogić, Ivan - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2000
Skup
Znanstveno-stručni skup Annales Pilar 2000. Sociološki susreti: Upravljačke
elite i modernizacija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Korporacijsko upravljanje;Njemačka; vlasnička struktura
(corporate governance; German experience; ownership structure)
Sažetak
Preduvjet za efikasno poslovanje pojedine tvrtke je da vlasnik tvrtke u isto vrijeme preuzima funkciju menadžera. To je stav suvremene ekonomske teorije koja analizira odnose među učesnicima u poduzetnom sektoru, a to su menadžeri i vlasnici tvrtke. Pošto tvrtke koje nisu u vlasništvu managera privređuju veliki dio prometa privatnom sektoru, a najveći dio tih tvrtki djeluje kao dioničko društvo, javlja se problem korporacijskog upravljanja.
Već je l776.g. poznati ekonomist Adam Smith uočio taj problem: The directors of such companies, however, beeing the managers rather of other people's money than of their own, it cannot well be expected, that they should watch over it with the same anxious vigilance with which the partners in a private copartnery frequently watch over their own. U primjeru dioničkog društva na taj problem se nailazi kod odnosa između upravnog odbora i dioničara tvrtke. Taj sistem može biti uspješan samo ukoliko sistem korporacijskog upravljanja jamči da menadžeri slijede ciljeve dioničara, a to znači maksimiranje shareholder value. Pošto se pitanje uspostavljanja efikasnog sistema korporacijskog upravljanja postavlja pogotovo u zreloj fazi ekonomske tranzicije u kojoj se danas nalazi Hrvatska, ovo se izlaganje centrira na mogućnosti transfera iskustva modela korporacijskog upravljanja prakticiranog u tržišnim ekonomijama na poduzetnički sektor u Hrvatskoj. U tom kontekstu važno je napomenuti da postoje različiti sistemi korporacijskog upravljanja. Velike razlike između modela SAD-a Njemačke i Japana su vidljive.
Ovdje se poteškoće funkcioniranja sustava korporacijske kontrole prikazuju samo na jednom modelu na njemačkom, tj. ukazuje se na problem neučinkovitog korporacijskog upravljanja u toj zemlji. Ti nedostaci se uglavnom odnose na pitanje kontrole kontrolora i s time vezanim problemima odgovornosti upravnog i nadzornog odbora prema dioničarima. Naša je teza da njemački sistem korporacijskog upravljanja ne bi smio biti transferiran na hrvatsko gospodarstvo. Na kraju izlaganja definirat će se nekoliko uvjeta za učinkovit sistem korporacijskog upravljanja s težištem na posebnim uvjetima ekonomske tranzicije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija