Pregled bibliografske jedinice broj: 62635
Naftno gospodarstvo: promjene, smjerovi, dosezi
Naftno gospodarstvo: promjene, smjerovi, dosezi // Sociološki susreti Upravljačke elite i modernizacija- Knjiga sažetaka / Čengić, Drago ; Rogić, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2000. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 62635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Naftno gospodarstvo: promjene, smjerovi, dosezi
(Oil industry in Croatia: changes and present limits)
Autori
Dragičević, Tomislav ; Kolundžić, Stevo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sociološki susreti Upravljačke elite i modernizacija- Knjiga sažetaka
/ Čengić, Drago ; Rogić, Ivan - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2000
Skup
Znanstveno-stručni skup Annales Pilar 2000. Sociološki susreti: Upravljačke
elite i modernizacija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Privatizacija; naftno gospodarstvo; Hrvatska
(Privatization; oil industry; Croatia)
Sažetak
INA je najveći subjekt u naftnom gospodarstvu RH. Ona je u svojem prvotnom obliku, zajedno sa djelatnostima petrokemije, turizma, inženjering usluga, sve do 1991. g. , predstavljala 9-12% nacionalnog dohotka.
Nakon izdvajanja tih djelatnosti, INA je ostala vertikalno integrirana naftna tvrtka, koncentrirana na istraživanje, proizvodnju nafte i plina, preradu nafte i trgovinu naftnim derivatima. Udio INE u nacionalom dohotku je prepolovljen, dosežući 7%.
Promjene u naftnoj industriju, s jedne strane, odnose se na tehnološki napredak koji je zadnjih 10 godina omogućio snižavanje troškova istraživanja i proizvodnje nafte i plina, a s druge strane omogućio stalni rast zaliha unatoć rastućoj potrošnji.
Uz to, ono što danas nazivamo koncentracijom, pojavljivalo se i ranije pod nazivom integracija, vertikalna i horizontalna, i uvijek je imala za cilj smanjivanje rizika, povećanje tržišta, smanjenje troškova, povećanje profita. Ono što je novo u ovom valu to je koncentracija na globalnoj razini s globalnim s rastućim udjelima na tržištu. Prerastanjem u multinacionalnu i globalnu industriju, u pravilu, se internacionalizira po vlasničkom kapitalu.
Odgovor na pitanje: Što je INI Hrvatska?, jednostavan je - premalo tržište. Ali odgovor na pitanje što je INA Hrvatskoj, je kompleksniji. U okvirima Hrvatske, kao i bivše državne zajednice, INA je velika, (stvarno najveća) tvrtka i ubraja se u tzv. veliku industriju.
Ona se u postojećoj situaciji i u situaciji visoko istraženog prostora Hrvatske, sve više orjentira na inozemna, koncesijska istraživanja. To znači da se u skladu s promjenama uvjeta i obrazovne institucije moraju mijenjati. Prilagodba, posebno u naftnoj i geološkoj struci, mora ići u pravcu tih i takvih promjena. Ali prije svega, školovanjem se moraju osposobiti kadrovi za prihvat i transfer svjetskih znanja za potrebe naše industrije. Bez toga nema niti elite niti modernizacije. Radi toga, uz problem obrazovanja, te potrebe ulaganja u istraživanja i razvoj, put i način privatizacije industrije može biti od utjecaja na nestajanje kadrova, pa i cijele industrije i to, kako smo pokušali ilustrirati, elitne industrije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija