Pregled bibliografske jedinice broj: 625861
Anatomski, fiziološki i molekularni biljezi lignifikacije u razvoju stabljike jarog ječma (Hordeum vulgare L.)
Anatomski, fiziološki i molekularni biljezi lignifikacije u razvoju stabljike jarog ječma (Hordeum vulgare L.), 2013., doktorska disertacija, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera - Molekularne bioznanosti, Osijek
CROSBI ID: 625861 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anatomski, fiziološki i molekularni biljezi lignifikacije u razvoju stabljike jarog ječma (Hordeum vulgare L.)
(Anatomical, physiological and molecular markers of lignification in stem development of spring barley (Hordeum vulgare L.))
Autori
Begović, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera - Molekularne bioznanosti
Mjesto
Osijek
Datum
16.04
Godina
2013
Stranica
173
Mentor
Cesar, Vera ; Leljak-Levanić, Dunja
Ključne riječi
lignin; ječam; stabljika; stanična stijenka; aktivnost peroksidaza; ekspresija gena
(lignin; barley; stem; cell wall; peroxidase activity; gene expression)
Sažetak
U ovom radu istraživan je proces lignifikacije u stabljici tri sorte jarog ječma (Hordeum vulgare L.) tijekom razvojnih faza: klasanje, cvatnja, nalijevanje zrna i zrioba. Istraživanje je obuhvatilo histokemijske analize i lokalizaciju lignina, kao i anatomske promjene povezane s ulaganjem lignina u staničnu stijenku u internodijima stabljike. Određen je sadržaj lignina, celuloze i ukupnih topljivih fenola, te aktivnost peroksidaza i ekspresija gena koji sudjeluju u biosintezi lignina. Ulaganje lignina u staničnu stijenku povećava se kroz razvojne faze. Histokemijske analize lignina i anatomska istraživanja pokazuju da najviše lignina sadrže stanične stijenke u području kore sklerenhimskog prstena u sva tri internodija tijekom razvoja. Sadržaj ukupnog lignina i ukupnih topljivih fenola raste tijekom razvoja i najviši je u fazi zriobe. Enzimska aktivnost peroksidaza najveća je u prvim internodijima istraživanih sorti, a mjesta aktivnosti peroksidaza in situ kolokaliziraju s ligninom. Ekspresija gena za reduktazu cinamoil koenzima A (HvCCR) i dehidrogenazu cinamilnog alkohola (HvCAD) u internodijima stabljike ječma raste tijekom razvoja te postiže maksimum u fazi cvatnje. Promjene povezane s procesom lignifikacije u stabljici tijekom četiri razvojne faze pokazuju povezanost između anatomskih, fizioloških i molekularnih čimbenika čije međudjelovanje utječe na sadržaj lignina kao i njegovo ulaganje u staničnu stijenku. Također važno je naglasiti i utjecaj genotipa i okolišnih čimbenika na određivanje dinamike sinteze i ulaganja lignina u staničnu stijenku. Rezultati ovog istraživanja doprinose cjelovitom sagledavanju biokemijskih i molekularnih promjena koje prate ulaganje lignina u stijenke stanica stabljike ječma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
073-0731674-0841 - Stanična i tkivna diferencijacija tijekom razvoja biljnih organa
073-0731674-0552 - Fiziologija stresa i gospodarska svojstva različitih kultivara pšenice i ječma (Kovačević, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
073-0731674-1673 - Utjecaj oksidativnog stresa na organizaciju i funkciju biljnih stanica i tkiva (Lepeduš, Hrvoje, MZOS ) ( CroRIS)
119-1191196-1225 - Faktori i biljezi embriogenog potencijala i fenolnog metabolizma u biljaka (Jelaska, Sibila, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za biologiju