Pregled bibliografske jedinice broj: 625414
Kruh naš svagdašnji. Antropologija hrane i blagovanja – polazište za shvaćanje liturgijskih simbola u slavlju sakramenta euharistije
Kruh naš svagdašnji. Antropologija hrane i blagovanja – polazište za shvaćanje liturgijskih simbola u slavlju sakramenta euharistije // Diacovensia, Ephemerides Theologicae Diacovenses, 21 (2013), 1; 157-178 doi:316.7:265.32 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 625414 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kruh naš svagdašnji. Antropologija hrane i blagovanja – polazište za shvaćanje liturgijskih simbola u slavlju sakramenta euharistije
(Our Daily Bread. The Anthropology of Food and Dining - A Starting Point for Understanding the Liturgical Symbols in the Celebration of the Sacrament of the Eucharist)
Autori
Pardon, Đurica
Izvornik
Diacovensia, Ephemerides Theologicae Diacovenses (1330-2655) 21
(2013), 1;
157-178
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
hrana ; kruh ; hostija ; sakramentalni znak ; antropologija
(food ; bread ; wafer ; sacramental sign ; anthropology)
Sažetak
Cilj je ovoga rada pod svjetlom antropologije istražiti važnost simbola kruha u činu euharistijskoga blagovanja. Uzimanje hrane, jedenje, blagovanje, sastavnica je života svakog bića, bez koje ono ne može opstati. Hranom se uspostavlja komunikacija među ljudima, osobito u zajedničkom objedu, gdje se prenosi čitav niz izričito formativnih poruka koje se blagovanjem usvajaju. Antropološko promatranje simbola euharistijskoga kruha nalaže propitivanje njegova značenja u suvremenom svijetu kako bi što vjernije komunicirao i sa što većom uvjerljivošću prenio informaciju koju u liturgiji naznačuje i kao simbol prenosi. Simbol u liturgiji pretpostavlja antropološku dimenziju znaka kako bi na njoj gradio govor o svetomu i mogao uspostaviti razgovor između čovjeka i Boga. Autor, na temelju pastoralne prakse, upućuje na neke od razloga oslabljenosti znaka kruha u euharistijskom slavlju te daje mogućnosti ispunjenja i davanja tona suvremenosti tom sakramentalnom znaku uporabom euharistijskoga kruha koji bi i stvarnije bio nalik kruhu, a ne oblati, kako je to moguće vidjeti u euharistijskim susretima prve Crkve. U članku se daje i nekoliko prijedloga za bolju pastoralnu i katehetsku praksu u svrhu poboljšanja shvaćanja kruha kao simbola u euharistijskom slavlju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Etnologija i antropologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Religious and Theological Abstracts
- European Reference Index for the Humanities