Pregled bibliografske jedinice broj: 624476
Aspekti zamjene sekundarnog sustava u prijenosnim TS 110/X kV
Aspekti zamjene sekundarnog sustava u prijenosnim TS 110/X kV // 8.savjetovanje HRO CIGRE : zbornik radova / Moser, Josip ; Tomiša, Irena (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2007. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 624476 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aspekti zamjene sekundarnog sustava u prijenosnim TS 110/X kV
(Aspect of the refurbishment of secondary system in transmission S/S 110/X kV)
Autori
Krepela, Miroslav ; Ivanković, Igor ; Katušić, Božidar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
8.savjetovanje HRO CIGRE : zbornik radova
/ Moser, Josip ; Tomiša, Irena - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2007
ISBN
953-6408-91-0
Skup
8.savjetovanje HRO CIGRE
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 04.11.2007. - 08.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sekundarni sustav; vijek trajanja; rekonstrukcija; zamjena opreme
(secondary system; lifetime; rconstruction; replacement of equipment)
Sažetak
Vijek trajanja sekundarnog sustava, koji je najčešeće deklariran od strane proizvođača ili stručnih udruga, iznosi red veličine od 15 do 20 godina. Također postoji tendencija smanjena vijeka trajanja zbog korištenja procesorske opreme na predvidivi rok od samo 10 do 15 godina. Broj postrojenja unutar Hrvatske elektroprivrede u kojima je potrebno zamjeniti sekundarne sustave je značajan – promatrajući samo kriterij godina, potrebno je napraviti rekonstrukciju sa zamjenom opreme prosječno četri do pet sekundarnih sustava u jednoj godini, u razdoblju od narednih dvadesetak godina. Zbog toga je navedenoj temi potrebno posvetiti posebnu pozornost kako bi se mogle donijeti što bolje strateške odluke vezano na zamjenu takvih sustava. Svaki takav zahvat je prilično složen, kako s naslova tehničke izvodljivosti tako i po pitanju odluke o financiranju rekonstrukcije postojećeg ili gradnje novog sustava. Gradnja novih objekata je lakše izvediva, te nije posebno zahtjevna u pogledu donošenja odluka u fazi financiranja projekta. Rekonstrukcije postojećih objekata su zapravo ono čime bi se u referatu dala veća pažnja i naglasak. Zamjene opreme u objektu koji je u pogonu su uvijek strogo vremenski i prostrono ograničene iz razloga mogućnosti dobivanja samo djelomičnog isključenja postrojenja. Cijelu lokaciju nije moguće isključiti. Stoga je svaki posao u takvom okruženju izuzetno zahtjevan i osjetljiv. U načelu je moguće pribjeći zamjeni cjelokupne opreme u objektu, istovremeno primarne i sekundarne, ili parcijalno samo jedne cjeline, odnosno tipa opreme. Naravno da svaki od dva navedena osnovna pristupa ima prednosti i određene nedostatke, ali je za svaki od njih moguće sagledati određenu financijsku težinu na kraju posla. Iskustvo iz dosadašnjih rekonstrukcija primarnih i sekundarnih sustava u pojedinim prijenosnim TS 110/x kV nameće određene zaključke koji su prezentirani u radu. To se posebno odnosi na gotovo sve faze projekta, izradu dokumentacije za javno nadmetanje, izbor tehničkog rješenja, izradu projektne dokumentacije, montažne radove i smejštaj opreme u objektu, postojeće položene kabele u objektu, ispitivanja pojedinih polja, odnosno postrojenja kao cjeline, isključenja, itd.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
Napomena
Referat B5-01
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Igor Ivanković
(autor)