Pregled bibliografske jedinice broj: 623630
Planktonske foraminifere iz oligocenskih naslaga centralnog Neotethysa
Planktonske foraminifere iz oligocenskih naslaga centralnog Neotethysa, 2012., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 623630 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planktonske foraminifere iz oligocenskih naslaga centralnog Neotethysa
(Planktonic foraminifera from the Oligocene deposits of the Central Neotethys)
Autori
Hernitz Kučenjak, Morana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2012
Stranica
174
Mentor
Ćosović, Vlasta ; Gušić, Ivan
Ključne riječi
biostratigrafija; morfometrija; oligocen; paleoekologija; planktonske foraminifere; sjeverni i srednji Jadran
(biostratigraphy; morphometric; Oligocene; planktonic foraminifera; paleoecology; north and middle Adriatic)
Sažetak
Za detaljna mikropaleontološka istraživanja odabrani su uzorci iz tri duboke istražne bušotine (Istra more-3 i Istra more-4, jugoistočni dio Venecijanskog bazena i bušotina Jadran-252/1, Dugootočki bazen). Iz uzoraka krhotina stijena sa sita i iz jezgrovanih intervala izdvojene su i opisane dobro sačuvane zajednice foraminifera. Biozonacijska shema (Wade et al., 2011) je primijenjena i određeno je sedam oligocenskih biozona (O1 do O7). U podini ispitivanih naslaga nalaze se sedimenti gornjeg eocena (zona E16), a u krovini donjomiocenske naslage (zona M1). U području sjevernog Jadrana (bušotine Istra more-3 i Istra more-4), taložili su se sedimenti bogati glinovitom komponentom, što je omogućilo dobru sačuvanost planktonskih foraminifera. U Dugootočkom bazenu talože se siltni lapori i kalkarenitski pješčenjaci s proslojcima vapnenaca, a kućice planktonskih foraminifera pokazuju lošiju očuvanost. Granicu eocen/oligocen obilježava promjena sastava zajednice planktonskih foraminifera ukazujući tako na promjene koje su bile uvjetovane postupnim zahlađenjem. U gornjem eocenu, oko granice E/O izumiru rodovi Cribrohantkenina, Globigerinatheka i većina predstavnika roda Turborotalia (T. cerroezulensis, T cunialensis, T. cocoaensis). Prije granice prvo pojavljivanje ima vrsta Chiloguembelina cubensis, a poslije granice Cassigerinella chipolensis, Chiloguembelina sp., Dentoglobigerina tapuriensis, D. tripartita, D. venezuelana, Dentoglobigerina sp., Subbotina sp. 1, Subbotina sp. 2. Prijelaz između eocena i oligocena obilježen je i smanjivanjem veličine jedinki roda Pseudohastigerina, te vrsta Chiloguembelina cubensis i Ch. ototara. Najviše učestalo pojavljivanje vrste Ch. cubensis definira granicu između donjeg i gornjeg oligocena (udio vrste u zajednici sa sita 125-63 μm veći je od 5%). Granica između oligocena i miocena obilježena je prvim pojavljivanjem vrste Paragloborotalia kugleri (bušotine Istra more-3 i Istra more-4) i velikim brojem jedinki Cassigerinella chipolensis (bušotina Jadran-252/1). Mjerenje veličine kućica roda Pseudohastigerina i kućica vrste Chiloguembelina cubensis pokazuje neposrednu vezu između veličine kućice i uvjeta okoliša u kojem su živjele (zahlađenje na granici eocen/oligocen). Ova su istraživanja potvrdila da male akarinine ne izumiru krajem eocena, već postoje i tijekom cijelog oligocena, a posebno su česte u zoni O5.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191155-1159 - Od subdukcije do današnjih jadranskih plaža: glavne promjene u razvitku Dinarida (Kovačić, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb