Pregled bibliografske jedinice broj: 62358
Onečišćenje tla i voda klortoluronom i izoproturonom na dijelu sliva Karašica-Vučica
Onečišćenje tla i voda klortoluronom i izoproturonom na dijelu sliva Karašica-Vučica // Zbornik radova / Saša Haberle (ur.).
Trogir, 2000. str. 137-138 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 62358 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Onečišćenje tla i voda klortoluronom i izoproturonom na dijelu sliva Karašica-Vučica
(Soil and water pollution by chlortoluron and isoproturon in a part of the Karašica and Vučica catchment area)
Autori
Mario, Sraka ; Zdenko, Šmit ; Snježana, Marinčić ; Aleksandra, Mihalić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova
/ Saša Haberle - Trogir, 2000, 137-138
Skup
Ekologija u praksi
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 26.10.2000. - 28.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
onečišćenje; tlo; voda; klortoluron; izoproturon; sliv
(pollution; soil; water; chlortoluron; isoproturon; catchment area)
Sažetak
U posljednje vrijeme intenzivna poljoprivredna proizvodnja ima za posljedicu sve veći utjecaj čovjeka na agroekosustave u vidu agro- i hidromelioracijskih zahvata, kao što su drenaža, navodnjavanje, dublja i učestalija obrada, a posebice meliorativna gnojidba i intenzivno korištenje sredstava za zaštitu bilja. Stoga je racionalno korištenje i zaštita zemljišnih i vodnih resursa nacionalni i strateški interes održivog razvoja i osnovni preduvjet opstanka čovječanstva na zemlji.
U sklopu nacionalnog znanstvenog projekta Zaštita tla i voda u poljoprivredi, voditelja prof.dr. Željka Vidačeka, istraživana su kemijska onečišćenja u hidro- i agromelioriranim tlima, te površinskim, podzemnim i drenažnim vodama dijela sliva Karašice-Vučice u Slavonskoj Podravini. Ovom prilikom prezentiramo rezultate dvogodišnjih istraživanja (1998-1999) provedenih na agroekološkoj postaji Kapelna o sadržaju klortolurona i izoproturona u tlu i vodama. U istraživanje su uključena dva pokusna polja: polje A-drenirani amfiglej, razmaka drenvoa 20 m i polje B - amfiglej hidromelioriran kanalima bez drenaže. U studenom 1997. godine zaštita ozime pšenice je izvršena herbicidom Dicuran forte (aktivna tvar triasulfuron 0.75%+klortoluron 79%) u količini 1,5 kg/ha, a u ožujku 1999. tretiran je ozimi ječam s herbicidom Cougar (aktivna tvar diflufenikan 10%+izoproturon 50%) s 1,4 l/ha. Klortorulon i izoproturon akumulirani iz oraničnog sloja tla 0-30 cm dubine i uzoraka površinskih, podzemnih i drenažnih voda analizirani su tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti.
Tijekom istraživanja u dreniranom i nedreniranom tlu agroekološke postaje Kapelna detektirane su niske koncentracije klortolurona, dok izoproturon nije detektiran. U analiziranim uzorcima površinskih voda rijeka Karašice i Vučice, te akumulacije Lapovac, javljaju se samo povremeno koncentracije klortolurona i izoproturona koje su veće od 100 ng/l, što prema zakonskoj regulativi Republike Hrvatske i Europske unije predstavlja maksimalno dozvoljenu koncentraciju pojedinih pesticida u pitkoj vodi. U površinskim vodama kanala dreniranog i nedreniranog polja klortoluron uglavnom nije detektiran, dok se povećane koncentracije izoproturona javljaju samo neposredno nakon njegove primjene. U podzemnim vodama povećane koncentracije klortolurona i izoproturona se javljaju vrlo često, a ponekad prelaze i 500 ng/l, što je maksimalno dozvoljena koncentracija ukupnih pesticida u pitkoj vodi. Stoga je nužno provoditi racionalnu uporabu herbicida na poljoprivrednim površinama ovog područja u svrhu zaštite voda, ali i tla od onečišćenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)