Pregled bibliografske jedinice broj: 623374
Nove vrste žohara javnozdravstvenog značaja u Hrvatskoj
Nove vrste žohara javnozdravstvenog značaja u Hrvatskoj // 11. Hrvatski biološki kongres : zbornik sažetaka / Jelaska, Sven D. ; Klobučar, Goran I. V. ; Šerić Jelaska, Lucija ; Leljak Levanić, Dunja ; Lukša, Žaklin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2012. str. 68-69 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 623374 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove vrste žohara javnozdravstvenog značaja u Hrvatskoj
(New species of cockroaches of public health importance in Croatia)
Autori
Klobučar, Ana ; Benić, Nikola ; Krajcar, Darko ; Morić, Milan ; Stojanović, Senka ; Šušnić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
11. Hrvatski biološki kongres : zbornik sažetaka
/ Jelaska, Sven D. ; Klobučar, Goran I. V. ; Šerić Jelaska, Lucija ; Leljak Levanić, Dunja ; Lukša, Žaklin - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2012, 68-69
Skup
11. Hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 16.09.2012. - 21.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
žohari; javnozdravstveni značaj; Periplaneta americana; Supella longipalpa
(cockroaches; public health importance; Periplaneta americana; Supella longipalpa)
Sažetak
Većina žohara (u svijetu je opisano više od 3500 vrsta) živi u slobodnoj prirodi. Samo je mali broj vrsta prilagoñen životu uz ljude. Ovi žohari su nepoželjni jer mehanički prenose uzročnike crijevnih i kožnih zaraza, a uz to su i značajan izvor alergena posebice kod pojave alergijske astme. Zbog navedenog imaju javnozdravstveni značaj te se njihova pojava prati, a različitim mjerama suzbijanja nastoji ih se eliminirati kako bi se smanjili neželjeni utjecaji na zdravlje ljudi. Vrste žohara od javnozdravstvenog značaja odavno prisutne na području Hrvatske i prilagoñene na život u zatvorenim prostorima su Blattella germanica L. (Blattellidae), smeñi ili njemački žohar i Blatta orientalis L. (Blattidae), crni ili orijentalni žohar. U novije vrijeme u Hrvatskoj je zabilježena pojava još dvije vrste vezane za život uz ljude. Od sredine 90-ih godina na otoku Lošinju prisutni su žohari Periplaneta americana L. (Blattidae), američki žohar. Do danas stalno obitavaju na dva ista lokaliteta u okruženju grada Malog Lošinja. Nekoliko puta su pronañeni i na drugim lokalitetima grada, no na njima se nisu zadržali. Nije zabilježeno širenje ove vrste na nova područja na otoku ili šire. Druga vrsta, Supella longipalpa F. (Blattellidae), smeñe-prugasti žohar, pojavila se 2007. i 2008. godine u kampu na području Zadra te u srpnju 2011. u stambenoj zgradi u Zagrebu. Tijekom istraživanja u infestiranoj zagrebačkoj zgradi uz S. longipalpa vrstu pronañen je i njemački žohar, B. germanica, dok u okolnim zgradama žohari nisu nañeni. Zbog načina života i pasivnog prijenosa smeñe-prugastog žohara, a kao posljedica različitih kretanja ljudi i roba, za očekivati je sve češće pojavljivanje ove vrste u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"