Pregled bibliografske jedinice broj: 62305
Litostratigrafija i mi
Litostratigrafija i mi // Vijesti Hrvatskoga geološkog društva, 36 (1999), 1; 27-28 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 62305 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Litostratigrafija i mi
(We and Lithostratigraphy)
Autori
Marjanac, Tihomir
Izvornik
Vijesti Hrvatskoga geološkog društva (1330-1357) 36
(1999), 1;
27-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
litostratigrafija; nomenklatura
(lithostratigraphy; nomenclature)
Sažetak
O litostratigrafskim se jedinicama u nas govori doslovno desetljećima! Stariji se svakako sjećaju da je 70-tih godina postojala i Sekcija za stratigrafiju HGD, a i kasnije postojali su pokušaji ustanovljavanja tijela unutar HGD koje bi imalo za cilj uspostavljanje reda u našoj litostratigrafskoj nomenklaturi. I premda su mnogi upoznati s NACSN uputama i pravilima, izostao je koordiniran napor da se postavi naš litostratigrafski sistem. Tako se mnogima čini da rade po pravilima koja u stvari još nisu donesena!
U naftnoj je industriji litostratigrafija ustaljena već odavna, i u našem je tercijaru izdvojeno više grupa i mnogo formacija. Međutim, usporedba dubinske s površinskom geologijom je otežana jer se na nivou izdanaka i profila nije ustanovilo tipske profile, a nisu jasni niti svi kriteriji po kojima su pojedine jedinice bile izdvojene. Osnovne jedinice svakako treba izdvojiti na osnovi međunarodno priznatih kriterija, i za njihovo izdvajanje nije potreban poseban napor. Već su austrijski geolozi kartirali po litostratigrafskim načelima, a pojedine litostratigrafske jedinice su i danas prihvaćene kao jedinice neformalnog statusa (npr. Miliolidni vapnenci ili Promina-naslage). Na prvi pogled, čini se da je de facto i u nas prihvaćen litostratigrafski sistem, no to nije tako!
Nijedna nomenklatura, pa tako niti stratigrafska ne može biti izdvojena od državnog tijela nadležnog za standarde, jer je to osnov standardizacije. To znači da problem ne postojanja litostratigrafske nomenklature u nas nadilazi okvire naše struke. Dakle, ne samo da nije svejedno kako se pišu nazivi litostratigrafskih jedinica, nego nije svejedno niti kako su definirane, i na osnovi koje dokumentacije! Nipošto nije svejedno hoćemo li Prominske naslage smatrati formacijom kako je uvriježeno, ili ćemo prihvatiti preporuku da je se podignu na rang grupe (BABIĆ & ZUPANIĆ 1985), i nije svejedno hoće li o tome odlučivati stručnjaci za stratigrafiju klastita, ili neki drugi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119303
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tihomir Marjanac
(autor)