Pregled bibliografske jedinice broj: 622884
Svijećnjaci zadarskih majstora Mateja i Aristodija i dosad nepoznati fragmenti srednjovjekovnog tekstila iz splitske katedrale
Svijećnjaci zadarskih majstora Mateja i Aristodija i dosad nepoznati fragmenti srednjovjekovnog tekstila iz splitske katedrale // Splitska hagiografska baština: povijest, legenda, tekst : zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Splitu od 26. do 27. rujna 2011. / Belamarić, Josip ; Lučin, Bratislav ; Trogrlić, Marko ; Vrandečić, Josip (ur.).
Split: Književni Krug ; Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, 2014. str. 315-334 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 622884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svijećnjaci zadarskih majstora Mateja i Aristodija i dosad nepoznati fragmenti srednjovjekovnog tekstila iz splitske katedrale
(Lamps of Zadar Master Craftsmen Matheus and Aristodius and Previously Unknown Textile Fragments from Split Cathedral)
Autori
Belamarić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Splitska hagiografska baština: povijest, legenda, tekst : zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Splitu od 26. do 27. rujna 2011.
/ Belamarić, Josip ; Lučin, Bratislav ; Trogrlić, Marko ; Vrandečić, Josip - Split : Književni Krug ; Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, 2014, 315-334
Skup
Splitska hagiografska baština: povijest, legenda, tekst
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 26.09.2011. - 27.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Matej i Aristodije ; sinovi Zorobabelovi ; splitski nadbiskup Bernard
(Zadar painters ; goldsmiths and illuminators Matheus and Aristodius ; Thomas the Archdeacon ; romanesque hanging lamps ; Split Cathedral ; Archbishop Bernard ; reliquary of St Anastasius ; medieval textiles)
Sažetak
U članku se interpretiraju odlike dvaju visećih svijećnjaka – dosad nespomenutih u literaturi – što ih je autor nedavno uočio nad glavnim oltarom u splitskoj katedrali. Temeljem stilskih i ikonografskih odlika pripisuje ih domaćoj zlatarskoj radionici s početka 13. stoljeća ; dapače, u njima se prepoznaju djela zadarskih slikara, zlatara i iluminatora rukopisa – Mateja i Aristodija, sinova Zorobabela, o kojima zanimljive vijesti donosi Toma Arhiđakon. Viseći su svijećnjaci iz tog doba raritetni i u širim okvirima jer je malo koji došao do naših vremena, a paralele splitskima nalaze se u primjerima islamske umjetnosti. U članku se prvi put objavljuju i dva sloja među tekstilnim fragmentima koji su se očuvali, reklo bi se, jednakim čudom, u baroknom moćniku sv. Staša. Analizirajući njihove stilske odlike, autor zaključuje da je riječ o tkaninama vezanim uz prigode posvećenja oltara tog splitskog zaštitnika. Prvi bi mogao biti izvrsno sačuvani ostatak islamske svile, iz neke kraljevske radionice s kraja umajadske dinastije ili s početka vladavine abasidske dinastije, dakle iz sredine 8. stoljeća ili malo poslije. To bi moglo upućivati na pretpostavku da je u Split došao s nadbiskupom Ivanom, koji je godine 787. sudjelovao na glasovitom Drugom nicejskom saboru, koji je sazvala carica Irena, namjesnica Konstantina VI., u prvom redu da bi se razmatrao problem ikonoklazma. Osobito važne odredbe Sabora odnosile su se na potrebu pravilne posvete oltara. Drugi fragment tekstila otkrivenog u moćniku sv. Staša vezen je zlatom, vjerojatno u nekoj sjevernotalijanskoj radionici 1200-ih, a može ga se povezati s posvetom svečeva oltara, koji je bio temeljito obnovljen godine 1209., u vrijeme nadbiskupa Bernarda i kneza Domalda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300620-0621 - Figuralne umjetnosti 13.-16. stoljeća u Hrvatskoj (Fisković, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Josip Belamarić
(autor)