Pregled bibliografske jedinice broj: 622570
Psihosocijalni aspekti skrbi za osobe sa stečenim oštećenjem sluha
Psihosocijalni aspekti skrbi za osobe sa stečenim oštećenjem sluha // Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka / Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012. str. 282-282 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 622570 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihosocijalni aspekti skrbi za osobe sa stečenim oštećenjem sluha
(Psychosocial aspects of care for the people with aquired hearing loss)
Autori
Kuhn, Ninoslava ; Bonetti, Luka ; Franić, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka
/ Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012, 282-282
Skup
20. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 07.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Stečeno oštećenje sluha; psihosocijalni aspekti
(Aquired hearing loss; psychosocial aspects)
Sažetak
Procjenjuje se da trećina osoba starije dobi ima određenih komunikacijskih poteškoća koje su izravna posljedica stečenog gubitka sluha (Tye- Murray, 2004). S obzirom da komunikacijske teškoće utječu na interpersonalne odnose, oštećenje sluha posredno uzrokuje promjene na razini kvalitete života. Česta posljedica poteškoća razaznavanja zvukova i teškoća u intepersonalnoj komunikaciji je socijalna izolacija, koja nadalje može rezultirati brojnim psihosocijalnim problemima poput socijalne fobije, depresije, osjećaja manje vrijednosti ili poremećenih obiteljskih odnosa (Aguayo, 1997 ; Gulati, 2006). Navedeni problemi još su pristuniji kod zaposlenih osoba (Monzani i sur., 2008). Stoga je pružanje primjerenih audioloških, komunikacijskih i psiholoških intervencija krucijalno za nastavak kvalitetnog i ispunjenog života osoba suočenih s oštećenjem sluha i njegovim posljedicama. U okviru projekta podrške starijim osobama sa stečenim oštećenjem sluha, podržanom od strane Ministarstva socijalne politike i mladih, osmišljen je i proveden multidisciplinarni program pod nazivom „Ostanite uključeni!“, kroz koji su pružene informacije o samom gubitku sluha, slušnim pomagalima, kompenzacijskim komunikacijskim strategijama te psihosocijalnim aspektima gubitka sluha u odrasloj dobi. Psihosocijalni dio programa educirao je polaznike o procesu prilagodbe na gubitak sluha, o mogućim psihosocijalnim posljedicama, o važnosti postojanja i korištenja mreže društvene podrške (obiteljske, neformalne i profesionalne) te o komunikacijskim i psihosocijalnim strategijama koje omogućuju bržu prilagodbu, učinkovitije interpersonalne odnose te zadržavanje željene kvalitete života. Pored interaktivnih predavanja, oformljene su i grupe podrške koje su omogućile razmjenu iskustava, priliku za primjenom naučenih strategija te podršku i ostvarivanje poznanstava koja su se ponekad nastavljala i nakon završenih radionica. Zbog izvrsnih rezultata, provedeni se program predlaže kao predložak osnovne timske (psihološke, medicinske i logopedske) skrbi za osobe sa stečenim gubitkom sluha.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Luka Bonetti
(autor)