Pregled bibliografske jedinice broj: 622456
Djeca s ozljedama liječena u bolničkim ambulantama hitnog prijma
Djeca s ozljedama liječena u bolničkim ambulantama hitnog prijma // Liječnički vjesnik: glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 134 (2012), 11-12; 305-309 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 622456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Djeca s ozljedama liječena u bolničkim ambulantama hitnog prijma
(Children with injuries treated in hospital emergency departments)
Autori
Meštrović, Julije ; Milunović, Pjer ; Skelin, Ana ; Čarija, Robert ; Čatipović, Tatjana ; Meštrović, Marija ; Mujkić, Aida
Izvornik
Liječnički vjesnik: glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 134
(2012), 11-12;
305-309
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Rane i ozljede – epidemiologija; etiologija; Hitna bolnička služba – statistički podaci; Hospitalizacija – statistički podaci; Prometne nesreće; Nezgodan pad; Pedijatrija – statistički podaci
(Wounds and injuries – epidemiology; etiology; Emergency service; hospital – statistics and numerical data; Hospitalization – statistics and numerical data; Accidents; traffic; Accidental falls; Pediatrics – statistics and numerical data)
Sažetak
Svrha ovog rada bila je utvrditi učestalost ozljeda u djece pregledane u hitnoj službi Kliničkoga bolničkog centra Split, a zatim odrediti mehanizme kojima su te ozljede nastale, kao i vrstu i težinu ozljeda. Prikupljeni su podaci o djeci koja su u razdoblju od siječnja do srpnja 2009. pregledana u Kliničkome bolničkom centru Split zbog ozljeda. Za svako dijete upisani su ovi pokazatelji: dob, spol, anatomska raspodjela ozljeda, mehanizam, Injury Severity Score (ISS), kao i potreba za prijmom u bolnicu ili jedinicu intenzivnog liječenja djece (JILD). Za određivanje statističke značajnosti rezultata korišteni su hi-kvadrat i Mann-Whitneyev test. Među ozlijeđenom djecom bilo je više dječaka (65, 6%). Najviše ozlijeđenih bilo je u dobnoj skupini od 13 do 18 godina. Od 3221 djeteta pregledanog u hitnoj službi 96% imalo je lakše ozljede (ISS<10), a 3, 7% njih bilo je hospitalizirano. Udovi su bili najčešće ozlijeđeni (67, 1%), a pad je uzrokovao ozljedu u 71, 3% djece. Djeci ozlijeđenoj u prometnim nesrećama hospitalizacija je bila potrebna mnogo češće (25%) nego onoj koja su ozljedu zadobila bilo kojim drugim mehanizmom. Prometne nesreće bile su najčešće u starijoj dobnoj skupini. Većina žrtava bili su putnici u automobilu, a većini ozlijeđenih u prometnoj nesreći vodeća ozlijeđena regija tijela bila je glava. Djeca s ozljedom glave i ona ozlijeđena u prometnoj nesreći bila su češće hospitalizirana i primljena u JILD od ostale djece. Zaključujemo da su udovi najčešće ozlijeđena regija tijela u djece pregledane u hitnoj službi, a najučestaliji mehanizam ozljeda je pad. Međutim najteže su ozljede glave, a većinom su posljedica prometnih nesreća. Ovi su podaci važni za programe prevencije ozljeda u zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081871-1895 - Sprečavanje nesreća i povećanje sigurnosti djece predškolske dobi (Mujkić-Klarić, Aida, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- MEDLINE
- Science Citation Index Expanded