Pregled bibliografske jedinice broj: 622172
Specifična kondicijska priprema skijaša
Specifična kondicijska priprema skijaša // Kondicijska prirema sportaša 2003 : zbornik radova / Milanović, Dragan ; Jukić, Igor (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. str. 518-520 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 622172 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifična kondicijska priprema skijaša
(Specific motoric training for alpine skiers)
Autori
Cigrovski, Vjekoslav ; Matković, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Kondicijska prirema sportaša 2003 : zbornik radova
/ Milanović, Dragan ; Jukić, Igor - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003, 518-520
Skup
Kondicijska priprema sportaša 2003
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.02.2003. - 22.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
alpsko skijaje; trening; motoričke sposobnosti
(alpine skiing; training; motor abilities)
Sažetak
Skijanje kao sport postavlja velike fizičke i psihičke napore na skijaša, zahtijevajući od njega izuzetnu agilnost, koordinaciju, snagu i izdržljivost, jer u natjecateljskom skijanju današnjice o pobjedniku odlučuje tek stotinka sekunde. Skijanje se ne sastoji samo od spuštanja niz padinu nego obuhvaća i okretanje, uspinjanje, hodanje i padanje, prilikom čega sudjeluju različite grupe mišića, koje svaki skijaš mora naučiti funkcionalno kontrolirati, bez obzira na brzinu koju postiže i situaciju u kojoj se nalazi. Agilnost i brzina reakcije od presudne su važnosti za koordinaciju pokreta kako skijaša natjecatelja tako i rekreativaca, a postižu se planskim kondicijskim treningom. Cilj kondicijskog treninga skijaša prvenstveno je usmjeren na razvijanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti te na održavanje maksimalnog nivoa utreniranosti pred samo natjecanje. Sam trening nastao je na temelju međusobne tijesne suradnje trenera s praktičnim iskustvom s jedne, te znanstvenika u području sporta i medicine s druge strane, a zamišljen je kao fluid gdje se na lakši nivo vježbi postupno nadovezuje kompleksniji nivo, uz stalno podizanje stupnja opterećenja. Tijekom ovog kompleksnog procesa neprekidno se izmjenjuju razdoblja opterećenja s periodima odmora, kao i stres s periodima prilagode na napore, a dinamika njihove izmjene pridonosi kvaliteti te konačno vrhunskim sportskim rezultatima. Za uspješan kondicijski trening u skijanju od izuzetne je važnosti da bude pogodan i izvediv u svim dijelovima godišnjeg ciklusa te da u konačnici dovede do adekvatne pripreme lokomotornog sustava skijaša za natjecateljsku sezonu. Vrijednost svakog kondicijskog treninga može se praktično testirati s obzirom na postignute rezultate, a odličnu ocjenu dobivaju oni kojima se postižu vrhunski sportski rezultati, minimaliziraju povrede i njihova težina, odgađa reakcija na umor, ubrzava oporavak nakon treninga i natjecanja te usavršavaju psihofizičke sposobnosti. Kondicijski je trening zamišljen tako da udovoljava postizanju bazične razine pripremljenosti, ali i specifičnih kondicijskih svojstava kako bi se razvile one mišićno-zglobne skupine koje će tijekom natjecanja biti posebno izložene naporu. Kod skijanja poseban je naglasak, naravno, na mišićima i zglobovima donjih ekstremiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb