Pregled bibliografske jedinice broj: 621535
Iskustvo bolesnika s boli nakon planiranih kirurških zahvata.
Iskustvo bolesnika s boli nakon planiranih kirurških zahvata. // Neurologia Croatica, 50 (2001), S3; 235-243 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 621535 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo bolesnika s boli nakon planiranih kirurških zahvata.
(Patient's experience of pain after elective surgical procedures.)
Autori
Zemba, Mladen ; Nesek Adam, Višnja ; Đulepa, D. ; Matić, Ivo ; Marinović, Slavica
Izvornik
Neurologia Croatica (0353-8842) 50
(2001), S3;
235-243
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
bol ; poslijeoperacijska bol ; korelacije
(pain ; postoperative pain ; correlations)
Sažetak
Cilj rada bio je odrediti iskustvo bolesnika s poslijeoperacijskom boli nakon uobičajenih kirurških zahvata i ustanoviti odnose tri tipa poslijeoperacijske boli. Podaci su prikupljani prijeoperacijskim upitnikom: dob, spol, upotreba analgetika, nivo prijeopercijske boli, kronicitet boli i nivo anksioznosti. Poslijeoperacijski podaci su prikupljani intervjuiranjem bolesnika kroz tri poslijeoperacijska dana i uvidom u medicinsku dokumentaciju: tri tipa boli (bol u mirovanju, bol kod pokreta i maksimalna bol) i način analgezije. Bolesnici su trebali odrediti nivo njihove boli VAS ljestvicom (0-10). Prvog poslijeoperacijskog dana medijan boli je bio 3, 0 i pao je na 2, 0 trećeg poslijeoperacijskog dana. Medijan boli s pokretom je iznosio 4, 2 i pao je na 2, 0 trećeg poslijeoperacijskog dana. Medijan maksimalne boli je pao s 5, 0 na 3, 0. Prijeoperacijsko korištenje analgetika i velika anksioznost su bili značajno povezani s jačom boli u mirovanju, boli kod pokreta i maksimalnom boli. Starija dob je vila značajno povezana sa slabije izraženom maksimalnom boli kroz poslijeoperacijske dane. Između metoda analgezije nije nađena statistički značajna razlika niti u jednoj varijabli (bol u mirovanju, bol kod pokreta, maksimalna bol). Visoke medijalne vrijednosti i umjereni pad intenziteta boli ukazuju na potrebu za učinkovitijim načinima analgezije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je kao predavanje prezentiran na skupu 8th Symposium on Intensive Care Medicine, održanom od 18.-21.06.2001.g., Brijuni, Hrvatska.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Sveti Duh",
Opća bolnica "Dr. Josip Benčević",
Sveučilište Libertas
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus