Pregled bibliografske jedinice broj: 620999
I vampiri (i vampirice) samo su ljudi. O pozitivnom vampirskom sympathy turn-u u književnosti i popularnoj kulturi
I vampiri (i vampirice) samo su ljudi. O pozitivnom vampirskom sympathy turn-u u književnosti i popularnoj kulturi // SANJARI I ZNANSTVENICI. Zbornik radova u čast 70- godišnjice rođenja Branke Brlenić-Vujić / LIOVIĆ, Marica (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013. str. 207-220
CROSBI ID: 620999 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
I vampiri (i vampirice) samo su ljudi. O pozitivnom vampirskom sympathy turn-u u književnosti i popularnoj kulturi
(Vampires (and Vampiresses) are just people. About the positive sympathy turn in literature about vampires and in popular culture)
Autori
Uvanović, Željko ; Drozdek, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
SANJARI I ZNANSTVENICI. Zbornik radova u čast 70- godišnjice rođenja Branke Brlenić-Vujić
Urednik/ci
LIOVIĆ, Marica
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2013
Raspon stranica
207-220
ISBN
978-953-314-051-3
Ključne riječi
Vampir, mit, transformacija, urbano, Dracula, Hollinger, Gordon, Auerbach, Twighlight, Vampirski dnevnici, id, superego, psiha, seksualni tabu, sympathy turn.
(Vampire, myth, transformation, urban, Dracula, Hollinger, Gordon, Auerbach, Twighlight, Vampire Diaries, id, superego, psyche, sexual taboo, sympathy turn)
Sažetak
Mit se o vampirima stoljećima provlačio kroz razne kulture, s vremenom se mijenjao i prilagođavao onima koji su ga prenosili. Suvremeni mit o vampiru ne samo da je živ i aktualan u akademskim raspravama te umjetnosti, nego je prisutan i u svakodnevnici. U ovom će se radu prikazati stara slika vampira monstruma koji nakon nekoliko stoljeća nepromijenjenih karakteristika u zadnjem stoljeću mutira u suvremenog pripitomljenog, poželjnog, simpatičnog vampira. Osim onih koju su aktivno stvarali sliku vampira kao što su Polidori, Stoker, Rice, Harris i Meyer, spominju se i oni koji proučavaju vampire (Gordon & Hollinger, McNally, Auerbach, Faust) ali ovaj fenomenom su također analizirala velika imena poput Josepha Campbella, Sigmunda Freuda i Carla Gustava Junga, čije teze o vampirizmu također ovaj rad kratko pojašnjava. Pregled transformacije staroga vampira u modernog ovaj rad prikazuje u detaljnim usporedbama, ali se i bavi pitanjem zašto se tako brzo dogodila promjena i kako i zašto su vampiri postali toliko simpatični.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Znanost o umjetnosti