Pregled bibliografske jedinice broj: 620591
Vrijeme zadržavanja indikatora fekalnog onečišćenja u moru i morskim organizmima
Vrijeme zadržavanja indikatora fekalnog onečišćenja u moru i morskim organizmima, 2012., doktorska disertacija, Sveučilišni odjel za studije mora, Split
CROSBI ID: 620591 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrijeme zadržavanja indikatora fekalnog onečišćenja u moru i morskim organizmima
(The retention time of faecal pollution indicators in sea water and marine organisms)
Autori
Jozić, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Sveučilišni odjel za studije mora
Mjesto
Split
Datum
23.11
Godina
2012
Stranica
118
Mentor
Šolić, Mladen
Ključne riječi
Escherichia coli; enterokoki; dagnja (Mytilus galloprovincialis); kamenica (Ostrea edulis); temperatura; salinitet; sunčevo zračenje; brzina koncentriranja; vrijeme preživljavanja
(Escherichia coli; enterococci; mussel (Mytilus galloprovincialis); oyster (Ostrea edulis); temperature; salinity; solar radiation; concentration rate; survival time)
Sažetak
U radu je istražen utjecaj abiotičkih čimbenika, temperature, saliniteta i sunčevog zračenja na vrijeme preživljavanja indikatorskih mikroorganizama, Escherichia coli i enterokoka u morskoj vodi. Istraživanja su obavljena na dva soja e. coli, ATCC 35218 i ATCC 8739, te dva soja različitih vrsta enterokoka, Enterococcus faecalis ATCC 29212 i divlji soj Enterococcus faecium. Također je istražen utjecaj temperature , saliniteta i koncentracije E. coli u morskoj vodi na koncentriranje E. coli u dagnji (Mytilus galloprovincialis) i kamenici (Ostrea edulis. U odsutnosti sunčevog zračenja nije zabilježen značajan utjecaj temperature i saliniteta na vrijeme preživljavanja sojeva E. coli, dok je kod enterokoka utvrđena negativna povezanost između obaju čimbenika a vremenom preživljavanja. Prosječna vrijednost T90 soja E. coli ATCC 35218 iznosila je 42.5 h, dok je za soj E. coli ATCC 8739 iznosila 33.5 h. Enterokoki su znatno duže preživljavali, a najviša prosječna vrijednost T90 iznosila je 594 h za E. faecalis ATCC 29212, te 394 h za E. faecium. U prisutnosti sunčevog zračenja zabilježeno je značajno kraće vrijeme preživljavanja indikatorskih mikroorganizama. Energija inaktivacije (S90) za E. coli iznosila je 0.25 kWh/m2 za soj ATCC 35218, odnosno 0.61 kWh/m2 za soj ATCC 8739, dok je za enterokoke iznosila 2.6 kWh/m2 za E. faecalis, odnosno 1.8 kWh/m2 za E. faecium. U istraživanom spektru sunčevog zračenja (320-700 nm), najštetniji učinak na preživljavanje indikatorskih mikroorganizama zabilježen je kod valnih duljina od 320-360 nm. Najviše koncentracije E. coli u dagnjama i kamenicama zabilježene su u prvom, odnosno drugom satu koncentriranja. Brzina koncentriranja E. coli u obje vrste školjkaša u funkciji je zajedničkog učinka temperature i saliniteta. Najveću brzinu koncentriranja dagnja je postizala pri temperaturi od 18oC i salinitetu od 37 promila, a kamenica pri temperaturi od 240C i salinitetu od 32 promila. Zabilježena je značajna pozitivna linearna povezanost koncentracije E. coli u morskoj vodi s brzinom koncentriranja te javišom postignutom koncentracijom E. coli kod obje vrste školjkaša. Koncentracije E. coli kod dagnje bile su od 7.7 do 38.5 puta više nego koncentracije kod kamenice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0000000-3177 - Vrijeme zadržavanja bakterije Escherichia coli u moru i morskim organizmima (Šolić, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split