Pregled bibliografske jedinice broj: 620517
Osmanski krajiški prostor: rat i društvo u jadransko-dinarskom zaleđu u 16. i 17. stoljeću
Osmanski krajiški prostor: rat i društvo u jadransko-dinarskom zaleđu u 16. i 17. stoljeću, 2012., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 620517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osmanski krajiški prostor: rat i društvo u jadransko-dinarskom zaleđu u 16. i 17. stoljeću
(Ottoman frontier area: war and society in Adriatic- Dinaric hinterland in the 16th and 17th centuries)
Autori
Jurin Starčević, Kornelija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.08
Godina
2012
Stranica
289
Mentor
Moačanin, Nenad
Ključne riječi
jadransko-dinarsko zaleđe / krajište / osmanski serhad / porezni popisi / vojni popisi / sultanske naredbe / 16. i 17. stoljeće / vojna; demografska i ekonomska povijest
(Adriatic-Dinaric hinterland / borderland / Ottoman serhad / tax registers / military registers / sultanic orders / 16th and 17th centuries / military; demographic and economic history)
Sažetak
U središte istraživanja disertacije postavljeno je osmansko pogranično društvo jadransko-dinarskog zaleđa koje se od prvih osmanskih osvajanja u 15. stoljeću pa do kraja 17. stoljeća razvijalo unutar osmanskog političkog, vojnog, gospodarskog i društvenog sustava, kao i islamsko-osmanske kulture i civilizacije. Uslijed pograničnog položaja navedeno je područje bilo organizirano kao vojno ustrojeno krajište Kliškog, Krčkog i Hercegovačkog sandžaka. Iako je činio tek ulomak pograničnog područja Osmanskog Carstva u Europi, bio je to iznimno važan odsječak osmanskog vojnokrajiškog bedema na kojem je Carstvo graničilo s dvije tadašnje vodeće kršćanske imperijalne sile (Habsburškom Monarhijom i Republikom Venecijom), s kojima se borilo za prevlast u srednjoj i sredozemnoj Europi. Stoga je ovaj jugozapadni rub Carstva imao veliki značaj u imperijalnim planovima Porte. U radu se nastoje uočiti elementi koji su u društvenom, demografskom, gospodarskom i kulturnom smislu izdvajali taj prostor od ostatka Carstva, kao i sličnosti povijesnog razvoja s drugim dijelovima Carstva. Rad je nastao na temelju istraživanja pretežno neobjavljene arhivske građe koja se čuva u Istanbulu, ponajviše poreznih i vojnih popisa te registara sultanskih naredbi. Disertacija je koncipirana kao studija osmanskog pograničnog društva u dugom trajanju s elementima „serijalne historije“ iz područja vojne, demografske, socijalne i ekonomske povijesti. Poseban znanstveni doprinos predstavlja činjenica da se prvi put u hrvatskoj historiografiji u središte istraživanja postavlja osmanski pogranični prostor i društvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1012604-1028 - Turski izvori za demografsku sliku hrvatskog prostora i okruženja (16.-18. st.) (Moačanin, Nenad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb