Pregled bibliografske jedinice broj: 620407
Sisačko nalazište "Rimska pivnica"-monumentalni spomenik javne namjene ; istraživanje u drugoj polovini 19. stoljeća
Sisačko nalazište "Rimska pivnica"-monumentalni spomenik javne namjene ; istraživanje u drugoj polovini 19. stoljeća // Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka / Girardi-Jurkić, Vesna ; Džin, Kristina (ur.).
Pula: Udruga za povijest i kulturnu djelatnost Istre ; Centar za arheološka istraživanja Instituta Ivo Pilar ; Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 99-100 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 620407 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sisačko nalazište "Rimska pivnica"-monumentalni spomenik javne namjene ; istraživanje u drugoj polovini 19. stoljeća
(The "Roman beer hall" site in Sisak-a monumental building of public purpose: investigations in the second half of the 19th century)
Autori
Vukelić, Vlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka
/ Girardi-Jurkić, Vesna ; Džin, Kristina - Pula : Udruga za povijest i kulturnu djelatnost Istre ; Centar za arheološka istraživanja Instituta Ivo Pilar ; Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 99-100
Skup
Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 24.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Sisak; Siscija; arheološko istraživanje; 19. stoljeće; rimska pivnica
(Sisak; Siscia; archaeological research; 19th century; Roman beer hall)
Sažetak
Nazanimljiviji arheološki događaj 1868. godine u Sisku početak je iskapanja na lokaliteu popularno prozvanom „Rimska pivnica“. Tlocrt cijelog kompleksa donio je mjesni župnik Franjo Schloissnigg, a iskustva i komentare vezane uz praćenje iskapanja razmijenjivao je s tadašnjim upraviteljem Narodnog muzeja u Zagrebu, Šimom Ljubićem. Iz spomenute korespondencije jasno je da su krajem travnja 1868. započeli radovi na iskapanju zidina kod lokaliteta „Rimska pivnica“, te da ih je pokrenuo tadašnji vlasnik zemljišta - Prvostolni kaptol zagrebački. Izrečeno je i mišljenja da je ova, po svemu, monumentalna građevina svakako bila javnog i reprezentativnog karaktera. Tlocrt građevine svjedočio je o više graditeljskih slojeva, gdje je vidljiv dvostruki apsidalni sklop, jedan manji starije građevine i onaj veći kasnije gradnje koja je nastala na postojećoj. Najznačajniji natpis pronađen na ovom lokalitetu onaj je posvećen caru Trajanu. Schloissnigg, uz tlocrt, donosi i niz zanimljivih podataka koji nam pomažu u ubikaciji građevine, što je zapravo i krajnji cilj ovoga izlaganja. Značajno je spomenuti da je većina pokretnog materijala pohranjena u Narodni muzej u Zagrebu, no tek nakon službene primopredaje između zagrebačkog Kaptola i Akademije. I mladi kapelan Ivan Tkalčić bio je vrlo angažiran oko istraživanja ovog lokaliteta, no tijekom obilaska primijetio je da se iskapanja ne vrše prema pravilima. Smatrao je da su se na tom lokalitetu ili u neposrednoj blizini, nalazile terme, stoga što su, navodno, u blizini pronađene i olovne cijevi. Cijelo izlaganje biti će rezultat rada na originalnoj arhivskoj građi, pohranjenoj u današnjem Arheološkom muzeju u Zagrebu, dok će se ubikacija lokaliteta nastojati odrediti uz pomoć arheoloških mapa pohranjenih u Gradskom muzeju grada Siska i obilaskom terena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam