Pregled bibliografske jedinice broj: 62040
Plošne deformacije kod statičkog savijanja grede normalnog i kompresijskog drva jele (Abies alba Mill.)
Plošne deformacije kod statičkog savijanja grede normalnog i kompresijskog drva jele (Abies alba Mill.), 2000., doktorska disertacija, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 62040 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plošne deformacije kod statičkog savijanja grede normalnog i kompresijskog drva jele (Abies alba Mill.)
(Area strains in the beam at static bending process of normal and compression fire-wood (Abies alba Mill,))
Autori
Sinković, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.11
Godina
2000
Stranica
288
Mentor
Govorčin, Slavko
Neposredni voditelj
Govorčin, Slavko
Ključne riječi
statičko savijanje; raspored deformacija; vlačne i tlačne deformacije; longitudinalni smjer;tangencijalni smjer
(static bending; strains; distribution of strains; tension and compression strains; longitudinal direction; tangential direction)
Sažetak
Određivanje veličine i rasaporeda vlačnih i tlačnih deformacija po visini grede koja je opterečena statičkom silom na savijanje cilj je ovog rada. Uz navedene ciljeve određivana je neutralna linija i njezin položaj tijekom procesa statičkog savijanja. Istraživanje je obavljeno na uzorcima drva jele (Abies alba Mill.) sa područja Gorskog Kotara. Dosadašnja istraživanja na tom području mehaničkih svojstava sadrže određivanje veličine i rasporeda vlačnih i tlačnih deformacija posebno u longitudinalnom te posebno u tangencijalnom smjeru. U ovom istraživanju deformacije su istovremeno određivane u longitudinalnom i tangencijalnom smjeru na površini malog uzorka (20X20X300 mm). Da bi takav način određivanja deformacija bio moguć primjenjena je nova metoda promatranja deformacija tijekom procesa statičkog savijanja. Proces statičkog savijanja sniman je video kamerom S-VHS rezolucije. Iz video snimke statičkog savijanja izdvojeno je pet trenutaka odnosno slika. Slika prije početka djelovanja sile, u točki proporcionalnosti, kod sile koja je bila manja od sile loma za 8%, kod sile koja je bila manja od sile loma za 4% i kod sile loma. Mjerenja pomaka promatranih točaka na slikama vršeno je uz pomoć računalnog programa Scion Image. Istraživanje je obavljeno na uzorcima nornalne, kompresijske i jelovine koja se nalazi u deblu nasuprot kompresijskog drva. Maksimalne vlačne i tlačne deformacije u longitudinalnom smjeru od točke proporcionalnosti do trenutka loma rastu. Veličina istih opada udaljavanjem od mjesta djelovanja sile. Maksimalne deformacije u tangencijalnom smjeru rastu od točke proiporcionalnosti pa do sile koja je za 4% bila manja od sile loma da bi nakon nje do sile loma opadale. Na pozicijama koje su blizu mjesta djelovanja sile u longitudinalnom smjeru deformacije se mjenjaju po visini uzorka od tlačnih ka vlačnima na različitim mjestima u ovisnosti o opterećenju. Povećanjem opterećenja od točke proporcionalnosti ka sili loma mjesto promjena deformacija se pomiće prema dolje od mjesta djelovanja sile. To je ujedno i položaj neutralne linije koja se povećanjem opterećenja pomiće prema dolj. Deformacije u tangencijalnom smjeru također pokazuju iste trendove odnosno neutralna linija pokazuje isti trend pomaka prema dolje kod povećanja opterećenja od točke proporcionalnosti do sile loma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija