Pregled bibliografske jedinice broj: 620067
Nekropola gradine Velika Mrdakovica – grobovi starijeg željeznog doba
Nekropola gradine Velika Mrdakovica – grobovi starijeg željeznog doba // Vjesnik za arheologiju i historiju dalmatinsku (2014), 107 (2014), 1; 31-112 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 620067 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nekropola gradine Velika Mrdakovica – grobovi starijeg željeznog doba
(Necropolis of the Velika Mrdakovica hillfort - Early Iron Age burials)
Autori
Blečić Kavur, Martina ; Podrug, Emil
Izvornik
Vjesnik za arheologiju i historiju dalmatinsku (2014) (1849-5672) 107
(2014), 1;
31-112
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Dalmacija ; nekropola gradine Velika Mrdakovica ; liburnska kultura ; nošnja ; nakit ; tipološko-kronološka analiza ; relativna i apsolutna kronologija ; kulturni kontakti širih i bližih razmjera ; kulturno-povijesna interpretacija
(Dalmatia ; Velika Mrdakovica necropolis ; Liburnian culture ; attire ; typology ; chronology ; geographical distribution ; cultural and social features ; cultural contacts.....)
Sažetak
Predočenim istraživanjem obrađeni su prapovijesni grobovi iz nekropole gradine Velike Mrdakovice iz okolice šibenskog Zatona. Riječ je o pet grobova iz najstarijeg razdoblja pokopavanja iz vremena starijeg željeznog doba. Njihova će analiza i sinteza poslužiti kao ishodištem za potpunije poznavanje duge, bogate i promjenjive povijesne vertikale njezinih korisnika i baštinika. Grobovi su tipom pokopavanja općenito usklađeni sa svojstvenim ritualima za prostor šibenske regije i srednjeg jadranskog priobalja. Međutim, zbog pokopavanja u ispruženom položaju odstupaju od prevladavajućeg načina na matičnom području Liburna. Većinu prikupljene građe materijalne kulture predstavljaju predmeti osobne nošnje i nakita pokojnika koji su u širem smislu tipološke klasifikacije pripisani liburnskoj kulturi. Shodno njihovoj dosadašnjoj kulturnoj interpretaciji, razvrstani su u mušku i žensku nošnju pri čemu istupaju nalazi igala i fibula, te kolutastog nakita i jantarnih zrna. S kronološkog aspekta nadalje, njihovom se interpretacijom razlikuju dva okvirna razdoblja pokopavanja. Starije grobove, obilježavaju oni s velikom fibulom s jantarnim zrnom na luku, a mlađe grobove, oni s nadmoćnošću fibule tipa protocertosa s kuglicom na kraju nožice. Unatoč dvojnom ili višekratnom pokopavanju građa pokazuje određeniji vremenski okvir, što sugerira na istovremeno ili vrlo kratko naknadno pokopavanje, interpretirano u smislu užih obiteljskih grobova. U sinkronizaciji s periodizacijom liburnske kulture, pokopavanje sa starijim grobovima odvijalo se u vremenu II. A i B stupnja, a ono mlađe u vremenu kraja III. i IV. kulturnog stupnja prema klasičnoj periodizacijskoj shemi. Sukladno tipološko-kronološkoj analizi građe u odnosu na istovremene pojave u kulturama jadranskog bazena, u sintezi se predlaže revidirana relativna i viša apsolutnokronološka shema za prostor Liburnije.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus