Pregled bibliografske jedinice broj: 620057
Spolnost unutar promišljanja o identitetu kršćanske obitelji. Moralno teološke i pastoralno katehetske odrednice na temelju projekta „Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života“
Spolnost unutar promišljanja o identitetu kršćanske obitelji. Moralno teološke i pastoralno katehetske odrednice na temelju projekta „Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života“ // Crkva u svijetu : CUS, 46 (2011), 1; 31-58 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 620057 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spolnost unutar promišljanja o identitetu kršćanske obitelji. Moralno teološke i pastoralno katehetske odrednice na temelju projekta „Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života“
(Sexuality within the reflection of the identity of Christian’s family Moral-theological and pastoral-catechetical directions according to the research project “Christian identity and quality of marital and family life”)
Autori
Pažin, Ivica ; Vuletić, Suzana
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 46
(2011), 1;
31-58
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
predbračni spolni odnosi; depersonalizacija spolnosti; hipergenitalizacija seksualnosti; obiteljski i crkveni odgoj; moralno-katehetska-pastoralna usmjerenja obiteljske poduke.
(premarital sexual relationships; hipergenitalization of sexuality; family and Church upraising; moral-catechetical-pastoral directions od family education.)
Sažetak
Mladež je oduvijek bila zainteresirana za misterij svoga tjelesnog i spolnog odrastanja. O toj se mladenačkoj znatiželji smatralo neprilično govoriti u obiteljsko-crkvenim krugovima. U nedostatku vrijednosno ispravne poduke, informacije o spolnosti stjecali su od vršnjaka ili neprikladne publicistike koja je veličala seksualnu privlačnost i s njom povezani užitak. Posljedice su slijedeće: spolnost je svedena na genitalnost ; intenzivira se promiskuitet, popuštaju tradicionalne norme ponašanja i jača propagiranje autonomije i individualnih sloboda na štetu moralnog imuniteta. Takva društveno- crkvena slika bila je povodom da se posvetimo socio-religioznoj analitičkoj obradi pitanja spolnog morala i njezinih katehetskih odrednica u kontekstu znanstveno-istraživačkog projekta „Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života“, čija je trideseta cjelina bila posvećena predbračnim spolnim odnosima. U njoj se nastoji pokazati kako je spolni moral u današnjem permisivnom društvu u stanovitoj mjeri individuliziran, oslobođen institucionalnih normi i sublimirajućih potiskivanja. Pritom je zaveden subkulturalnom genitalizacijom i površnim pristupom spolnosti kroz depersonalizaciju ljubavi, iskorijenjene iz bitne usmjerenosti na vrijednost čitave osobe. Istraživanjem se ustvrdilo da se religioznu praksu doživljava teško spojivom s fenomenom mladenaštva koji sve više poštuje moral izbornog kršćanstva selektivnih kriterija. Raširenost odobrenja predbračnih spolnih odnosa mijenja se prema socio- demografskim indikatorima i uvelike ovisi o religioznom identitetu. Da bi spolnost bila ispravno fenomenološko- antropološki utemeljena, treba biti promatrana kroz prizmu personalističke norme i integracijske ljubavi, te vrijednosno usmjerena obiteljskom podukom i moralno- katehetskim smjernicama spolnog odgoja. Jedino u toj integraciji možemo očekivati formaciju autentičnog kršćanskog obiteljskog identiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- SCOPUS