Pregled bibliografske jedinice broj: 619498
Učinkovitost intervencija zdravstvenih djelatnika primarne zdravstvene zaštite u promicanju tjelesne aktivnosti kod djece i mladih
Učinkovitost intervencija zdravstvenih djelatnika primarne zdravstvene zaštite u promicanju tjelesne aktivnosti kod djece i mladih // Paediatria Croatica, 56 (2012), 4; 327-334 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 619498 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost intervencija zdravstvenih
djelatnika primarne zdravstvene zaštite u
promicanju tjelesne aktivnosti kod djece i
mladih
(Efficiency of interventions of primary health
care providers in promoting physical activity
in children and youth)
Autori
Rakovac, Marija
Izvornik
Paediatria Croatica (1330-1403) 56
(2012), 4;
327-334
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
zdravstveni radnici ; promicanje zdravlja ; vježbanje ; sedentarni način života ; djeca ; adolescenti
Sažetak
Tjelesna neaktivnost je važan faktor rizika u razvoju kroničnih bolesti. Njezina je prevalencija visoka u dječjoj i adolescentskoj dobi. U tim je životnim razdobljima nužno poticati usvajanje zdravih navika. Nedovoljno je poznat potencijal djelatnika primarne zdravstvene zaštite kao promicatelja tjelesne aktivnosti kod djece i mladih. Cilj je rada pregled učinkovitosti intervencija promicanja tjelesne aktivnosti ili smanjenja sedentarnosti djece i mladih, koje su provodili zdravstveni djelatnici u sklopu primarne zdravstvene zaštite. Izvori podataka su bibliografska baza podataka Medline. Primijenjeni su sljedeći kriteriji odabira: a) intervencijska studija, b) intervencija je provedena ili barem započeta u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i provodili su je zdravstveni djelatnici primarne zdravstvene zaštite, c) ispitanici djeca i/ili mladi, d) primarni cilj intervencije bilo je povećanje razine tjelesne aktivnosti ili smanjenje razine onih sedentarnih. Prikazane su karakteristike istraživanja i promjene razine tjelesne aktivnosti zbog intervencija. U konačnu analizu uključeno je 8 intervencijskih studija. Sve su uključivale savjetovanje ili dodatne motivacijske tehnike. U svim je istraživanjima tjelesna aktivnost procijenjena subjektivnim metodama (upitnik, intervju), dok su u dva istraživanja dodatno upotrijebljene objektivne metode (pedometar, akcelerometar). U pet istraživanja utvrđen je statistički značajan porast tjelesne aktivnosti, dok u dva nije bio značajan. U jednom je istraživanju zabilježen značajan pad sedentarnosti. Najduže razdoblje praćenja iznosilo je 12 mjeseci. Malen broj istraživanja i metodološke razlike onemogućuju konačno zaključivanje o učinkovitosti. Potrebna su daljnja istraživanja. Ohrabrujuće je da veći dio istraživanja bilježi pozitivne kratkoročne učinke, koji mogu poslužiti kao poticaj zdravstvenim djelatnicima za uključivanje promicanja tjelesne aktivnosti u svakodnevni rad.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- Index Copernicus
- Abstracts Journal, All-Russian Institute for Scientific and Technical Information (VINITI)
- Scopus