Pregled bibliografske jedinice broj: 619169
Evaluacija kvalitete urbanoga susjedstva – prednosti i nedostaci neposrednoga životnog prostora
Evaluacija kvalitete urbanoga susjedstva – prednosti i nedostaci neposrednoga životnog prostora // Sociologija i prostor : časopis za istraživanje prostornoga i sociokulturnog razvoja, 50 (2012), 193 (2); 183-201 doi:10.5673/sip.50.2.3 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 619169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evaluacija kvalitete urbanoga susjedstva – prednosti i nedostaci neposrednoga životnog prostora
(Life Quality in Urban Neighbourhood – Advantages and Drawbacks of Immediate Living Environment)
Autori
Slavuj, Lana
Izvornik
Sociologija i prostor : časopis za istraživanje prostornoga i sociokulturnog razvoja (1846-5226) 50
(2012), 193 (2);
183-201
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
kvaliteta života u gradu ; projekti za praćenje stanja kvalitete života u gradu ; zadovoljstvo susjedstvom ; prednosti i nedostaci života u susjedstvu ; Grad Rijeka
(urban quality of life ; projects for monitoring urban quality of life ; neighbourhood satisfaction ; neighbourhood advantages and disadvantages ; City of Rijeka)
Sažetak
Posljednjih desetljeća u svijetu je pokrenut niz projekata i programa usmjerenih na poboljšanje stanja života u gradovima. Takva istraživanja pokazatelj su želje za mjerenjem, razumijevanjem i važnosti kvalitete života u gradu. Osnovni im je cilj sustavno mjerenje i evaluacija trendova u urbanom prostoru preko niza specifičnih indikatora relevantnih za svakodnevnu kvalitetu života ljudi. Ovaj rad posvećen je istraživanju kvalitete života u odabranim dijelovima Grada Rijeke. Riječ je o pet dijelova grada: Belveder/Brajda-Dolac, Pećine, Pehlin, Orehovica i Pašac. Glavna istraživačka metoda bio je anketni upitnik koji je proveden u kolovozu 2010. godine, na sustavnom slučajnom uzorku stanovnika starijih od 18 godina. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 365 ispitanika. U prvom dijelu rada analizira se ukupno iskustvo kvalitete života, pri čemu se kao indikator koristi zadovoljstvo susjedstvom. Susjedstvo se smatra najrelevantnijom razinom za mjerenje jer predstavlja neposredan životni prostor u kojem se odvija većina aktivnosti tijekom dana. Drugi dio rada posvećen je analizi odgovora na pitanja koja se odnose na glavne prednosti i nedostatke ispitanikova susjedstva, njihovih prijedloga što bi trebalo učiniti kako bi se poboljšala kvalitete života u susjedstvu, te mišljenja o tome u kojem će se smjeru razvijati kvaliteta života u narednom petogodišnjem razdoblju. Usporedbe gradskih susjedstva, identifikacija problema kao i prednosti proučavanih dijelova grada za život, predstavljaju bazu informacija koje mogu upoznati građane i predstavnike gradske vlasti o trendovima u kvaliteti života u odabranim susjedstvima Rijeke, te poslužiti u razvoju gradskih projekata i akcija za poboljšanje kvalitete života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-119-1191306-1359 - Geografska istraživanja prigraničnih područja Hrvatske (Zupanc, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Lana Slavuj Borčić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus