Pregled bibliografske jedinice broj: 618388
Utjecaj nekih sociogeografskih čimbenika na morfogenezu zagrebačke Dubrave
Utjecaj nekih sociogeografskih čimbenika na morfogenezu zagrebačke Dubrave // Hrvatski geografski glasnik, 74 (2012), 1; 111-139 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 618388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj nekih sociogeografskih čimbenika na morfogenezu zagrebačke Dubrave
(The Effect of Some Socio-Geographical Factors on the Morphogenesis of Dubrava District (Zagreb))
Autori
Crljenko, Ivana
Izvornik
Hrvatski geografski glasnik (1331-5854) 74
(2012), 1;
111-139
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
morfogeneza naselja ; sociogeografski čimbenici ; planska izgradnja ;
(settlement morphogenesis ; socio-geographical factors ; planned)
Sažetak
Razvoj morfološke strukture nekog područja (morfogeneza) posljedica je brojnih međusobno povezanih prirodnih, društvenih (antropogenih, sociogeografskih) i perceptivnih čimbenika. Svi se oni više ili manje vidljivo odražavaju u morfologiji toga područja, pa se iz nje mogu iščitati. U radu se izdvajaju neki sociogeografski čimbenici i njihove promjene koji su utjecali (i utječu) na oblikovanje i izgled današnje morfološke strukture Dubrave. Dubrava je rubno područje na istoku grada Zagreba, čije funkcionalne, demografske i morfološke karakteristike i njihov razvoj imaju mnogo sličnosti s onima u ostalim rubnim gradskim četvrtima, ali ga s druge strane obilježavaju procesi i fenomeni koji su ondje mnogo izraženiji nego drugdje u gradu. Tako se u Dubravi od srednjega vijeka, a osobito u posljednjih osamdesetak godina, kada nastaje i širi se tzv. uža Dubrava, oblikuje specifična dvojna morfološka struktura. Nju čine stara raštrkana dubravačka sela na krajnjem sjeveru, jugu i jugoistoku, čije su jezgre nastale još u srednjem vijeku, te područje novijega razvoja „uže” Dubrave s kompaktno izgrađenom urbanom formom. No ni ovo potonje u fizionomsko- morfološkom smislu nije homogeno – ondje se jasno izdvajaju područja planske od područja neplanske, stihijske gradnje. Ciljevi ovoga rada jesu dati sustavni pregled i klasifikaciju čimbenika koji utječu na morfogenezu nekog prostora te dijakronijskim pristupom, deskripcijom i komparativnom metodom uz pomoć kartografske tehnike istraživanja objasniti kako su neki sociogeografski čimbenici (povijesni razvoj, administrativno- teritorijalna podjela, planska regulativa vezana uz urbanističke zahvate) utjecali na nastanak i razvoj heterogene morfološke strukture Dubrave. Primjer morfogeneze „uže” Dubrave upućuje na međuovisnost tih čimbenika te naglašava ranu pojavnost neplanske gradnje – fenomena koji Dubravu zbog svoje rasprostranjenosti svrstava među urbanistički nejneuređenije dijelove Zagreba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
Napomena
Rad je pod istim imenom prezentiran kao predavanje na 5. hrvatskom geografskom kongresu održanom 5.-8. 10. 2011. u Osijeku.
POVEZANOST RADA
Projekti:
075-0000000-3373 - Hrvatska biobibliografska baština (Macan, Trpimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Leksikografski zavod
Profili:
Ivana Crljenko
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- Geobase
- Sociological Abstracts
- Scopus
- EBSCO