Pregled bibliografske jedinice broj: 618321
Srićno pojde u Angliju. Tragom hrvatske bratovštine u južnoj Engleskoj
Srićno pojde u Angliju. Tragom hrvatske bratovštine u južnoj Engleskoj // Hrvatska revija, 12 (2012), 4; 64-69 (podatak o recenziji nije dostupan, znanstveno-popularni rad, ostalo)
CROSBI ID: 618321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srićno pojde u Angliju. Tragom hrvatske bratovštine u južnoj Engleskoj
(He gat hym into England with ioy. Searching for the Croatian Confraternity in South England)
Autori
Čoralić, Lovorka
Izvornik
Hrvatska revija (1330-2493) 12
(2012), 4;
64-69
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, znanstveno-popularni rad, ostalo
Ključne riječi
hrvatsko-engleske veze; Southampton; Venecija; trgovina; pomorstvo; kasni srednji vijek
(Anglo-Croatian relations; Southampton; Venice; trade; seamanship; the Late Middle Ages)
Sažetak
U uvodu se prikazuju hrvatsko-engleski politički i kulturni doticaji u srednjem vijeku (veze »pionira hrvatske i europske znanosti« Hermana Dalmatina s Robertom iz Kettona ; sporan dolazak kralja Rikarda Lavljeg Srca u Dalmaciju, itd.). U idućim su stoljećima putovanja i boravak Hrvata u engleskim gradovima sve učestaliji i raznovrsniji. Prva intenzivnija etapa hrvatsko-engleskih odnosa i poglavito prisutstva Hrvata u tamošnjim gradovima vezuje se uz njihovu službu u mletačkoj trgovačkoj mornarici, tj. plovidbu tzv. »flandrijskih galija« u južnoengleske luke. Od druge polovice XV. do sredine XVI. stoljeća Southampton je vodeća luka talijanskih trgovaca u Engleskoj te će tijekom toga vremena ondje djelovati više trgovaca i pomoraca sa šireg područja istočnog Jadrana. U southamptonskoj crkvi sv. Marije nalazila se i grobnica hrvatskih pomoraca zaposlenih na mletačkim brodovima. Nadgrobna ploča se danas nalazi u crkvi sv. Nikole u obližnjem mjestu North Stoneham, a natpis iz 1491. god. svjedoči da su je podigli članovi bratovštine Scuola degli Schiavoni, osnovane u Mlecima sredinom XV. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190611-0593 - Hrvatski istočnojadranski prostor i Mletačka Republika u ranom novom vijeku (Čoralić, Lovorka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Lovorka Čoralić
(autor)