Pregled bibliografske jedinice broj: 617888
Neke radne i obiteljske karakteristike kao prediktori konflikta radne i obiteljske uloge
Neke radne i obiteljske karakteristike kao prediktori konflikta radne i obiteljske uloge // 19. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Program i sažeci priopćenja / Ljubotina, Damir ; Kamenov, Željka ; Mikac, Una ; Urch, Dražen (ur.).
Zagreb, 2009. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 617888 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke radne i obiteljske karakteristike kao prediktori konflikta radne i obiteljske uloge
(Some work and family characteristics as predictors of work-family conflict)
Autori
Šimunić, Ana ; Gregov, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Program i sažeci priopćenja
/ Ljubotina, Damir ; Kamenov, Željka ; Mikac, Una ; Urch, Dražen - Zagreb, 2009
ISBN
978-953-175-339-5
Skup
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.04.2009. - 25.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Konflikt rad-obitelj; Konflikt obitelj-rad; Psihološki zahtjevi posla; Socijalna podrška; Kvaliteta obiteljskog funkcioniranja
(Work-to-family conflict; Family-to-work conflict; Psychological work demands; Social support; Quality of family functioning)
Sažetak
Malo je istraživanja kojima se ispituje konflikt radne i obiteljske uloge provedeno u tranzicijskim zemljama kao što je Hrvatska, gdje bi struktura konflikta radne i obiteljske uloge mogla biti ponešto različita. Može se očekivati i da će razina tog konflikta biti veća kod smjenskih radnika i žena. Stoga je cilj ovog istraživanja bio ispitati prediktivnu vrijednost nekih karakteristika rada i obitelji za konflikt radne i obiteljske uloge na uzorku žena u Hrvatskoj. Istraživanje je provedeno na skupini udatih medicinskih sestara Opće bolnice u Zadru, Splitu i Šibeniku. U ispitivanju su korištene skale za procjenu konflikta radne i obiteljske uloge, psiholoških zahtjeva posla, negativnih efekata organizacije radnog vremena, socijalne podrške od nadređenog i obitelji, kvaliteta funkcioniranja u obitelji (zajedništvo, skladnost, tolerancija i sukobi), te pitanja o rasporedu vremena rada i raspodjeli kućanskih poslova i brige o djeci između partnera. Kontrolirane su neke sociodemografske varijable (dob, stručna sprema, ukupni i sadašnji radni staž, broj djece). Konflikt zbog ometajućeg utjecaja rada na obitelj (konflikt rad-obitelj) i konflikt zbog ometajućeg utjecaja obitelji na rad (konflikt obitelj-rad) su se pokazali kao dva potpuno odvojena konstrukta koja su determinirana različitim faktorima. Konflikt rad-obitelj determiniraju neke karakteristike posla, od kojih se kao najznačajniji prediktor pokazala percepcija negativnih efekata organizacije vremena rada (veći konflikt rad-obitelj imaju smjenske radnice od radnica sa permanentnom jutarnjom smjenom), te psihološki zahtjevi posla, a konflikt obitelj-rad determiniraju karakteristike obitelji od kojih se najznačajnijim prediktorom pokazala razina sukoba u obitelji. Međutim, ne može se jasno odrediti da li je sukob u obitelji antecedent ili posljedica konflikta obitelj-rad. Ipak, daljnjim analizama utvrđeno je da je pravi prediktor konflikta obitelj-rad socijalna podrška od obitelji, a da je sukob u obitelji zapravo medijatorska varijabla u tom odnosu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija