Pregled bibliografske jedinice broj: 617793
Održivost hipoteze o menadžerskoj supstituciji sindikata proaktivnim aktivnostima upravljanja ljudskim potencijalima
Održivost hipoteze o menadžerskoj supstituciji sindikata proaktivnim aktivnostima upravljanja ljudskim potencijalima // Zbornik radova okrugloga stola Uloga sindikata u suvremenome društvu / Pološki Vokić, Nina ; Obadić, Alka (ur.).
Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, 2013. str. 37-57 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 617793 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održivost hipoteze o menadžerskoj supstituciji sindikata proaktivnim aktivnostima upravljanja ljudskim potencijalima
(The sustainability of the hypothesis that unions can be substituted with proactive human resource management activities)
Autori
Pološki Vokić, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova okrugloga stola Uloga sindikata u suvremenome društvu
/ Pološki Vokić, Nina ; Obadić, Alka - Zagreb : Sveučilište u Zagrebu, 2013, 37-57
ISBN
13 978-953-6025-69-5
Skup
Uloga sindikata u suvremenome društvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sindikat; menadžerska oporba sindikatima; sprječavanje sindikata; supstitucija sindikata; upravljanje ljudskim potencijalima (ULJP); Hrvatska
(trade union; managerial opposition; union suppression; union substitution; human resource management (HRM); Croatia)
Sažetak
Menadžerska oporba (engl. managerial opposition) sindikatima jedan je od često isticanih razloga smanjenja prisutnosti i utjecaja sindikata. Jednim od najuspješnijih načina menadžerske oporbe sindikatima smatra se upravljanje ljudskim potencijalima (ULJP). Cilj rada je bio testirati hipotezu o supstituciji sindikata proaktivnim praksama upravljanja ljudima. U teorijskom dijelu rada predstavljena su teorijska polazišta vezana uz koncept menadžerske oporbe sindikatima. Definiran je koncept menadžerske oporbe sindikatima, objašnjene su strategije sprječavanja te strategije supstitucije sindikata te je poseban naglasak stavljen na prakse ULJP-a kao način supstitucije sindikata. U empirijskom dijelu rada opisano je istraživanje provedeno na uzorku od 41 hrvatske organizacije s više od 500 zaposlenih. Kako bi se testirala postavljena hipoteza prikupljen je 41 pokazatelj ULJP-a koji odražava brigu za ljude. Prikupljeni podaci su uspoređeni s obzirom na tri klastera u koje su grupirane organizacije u uzorku prema ključnim obilježjima radnih odnosa: (1.) „Dominacija sindikata“ – za zadovoljstvo zaposlenika dominantno brinu sindikati, (2.) „Suprisutnost sindikata i ULJP-a“ – za zadovoljstvo zaposlenika brinu i sindikati i organizacija (menadžeri i odjel za LJP putem proaktivnih praksi ULJP-a) i (3.) „Dominacija ULJP-a“ – za zadovoljstvo zaposlenika dominantno brine organizacija odnosno menadžeri i odjel za LJP. Na temelju nalaza deskriptivne te u manjoj mjeri na temelju nalaza inferencijalne statistike, razvidno je da je veća razina usmjerenosti na zaposlenike prisutna u organizacijama u kojima djeluje ULJP odnosno da su u organizacijama u kojima za zaposlenike brine isključivo sindikat prisutni lošiji pokazatelji upravljanja ljudima. Na temelju inferencijalne statistike ipak nije moguće prihvatiti postavljenu hipotezu o ULJP-u kao uspješnoj zamjeni za sindikate, jer su statistički značajne razlike u praksama ULJP-a prisutne samo u trećini slučajeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija