Pregled bibliografske jedinice broj: 61753
Menadžeri i uspješnost poslovanja poduzeća
Menadžeri i uspješnost poslovanja poduzeća // U potrazi za akterima znanstvenog i tehnološkog razvoja / Prpić, Katarina (ur.).
Zagreb: Institut za društvena istraživanja, 2000. str. 233-253
CROSBI ID: 61753 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Menadžeri i uspješnost poslovanja poduzeća
(Managers and Business Success of Enterprises)
Autori
Krištofić, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
U potrazi za akterima znanstvenog i tehnološkog razvoja
Urednik/ci
Prpić, Katarina
Izdavač
Institut za društvena istraživanja
Grad
Zagreb
Godina
2000
Raspon stranica
233-253
ISBN
953-6218-05-4
Ključne riječi
upravljačka elita, privatizacija, tranzicija, politički kapitalizam, poduzetnički kapitalizam
(managing elite, privatisation, transition, political capitalism, entrepreneurial capitalism)
Sažetak
Branku Krištofiću u radu Menadžeri i uspješnost poslovanja poduzeća cilj je da na empirijskom materijalu analizira razlike između menadžera uspješnih i neuspješnih poduzeća. Kod toga autor polazi od Županovljevog analitičkog modela tranzicije kao transformacije političkog u poduzetnički kapitalizam. Dosadašnja istraživanja svjedoče o toj transformaciji kroz promjene socijalnog i vrijednosnog profila privredničke elite. Kako je bitna oznaka poduzetničkoga naspram političkom kapitalizmu način ostvarivanja dobiti, to primjena spomenutog modela pretpostavlja da se analiza ne/uspješnosti poduzeća i značajki njihovih upravljača temelji upravo na kriteriju dobiti.
Empirijska slika anketiranih poduzeća pokazuje da, s obzirom na broj zaposlenih, prevladavaju srednja i velika poduzeća. Prema vlasništvu gledano, polovicu poduzeća čine ona posve privatizirana ili privatna, trećina poduzeća su djelomično privatizirana, a ostala još nisu ušla u proces privatizacije. Manje od trećine poduzeća ostvaruje značajn(ij)u dobit, a ostali posluju bez dobiti ili je posve mala. Socijalni profil anketiranih menadžera pokazuje da je upravljačka elita mlada i obrazovana. Veći udjel žena nego u ostalim studijama, također ukazuje na modernizacijske trendove. Istodobno, karijerna obilježja menadžera, tj. njihova vezanost za poduzeće, podupire tezu da se u nas još nije razvilo tržište menadžera.
Prema kriteriju dobiti najuspješnija su mala, privatna ili privatizirana poduzeća. Snažan utjecaj netržišnih činilaca razabire se iz podataka po kojima izvoz, istraživanje tržišta i ulaganja u eksperimentalni razvoj ne doprinose uspješnosti poslovanja. Premda su razlike u socijalnoj profiliranosti menadžera uspješnih i neuspješnih poduzeća u pravilu neznačajne, uočeno je da su znanstvenokvalificirani menadžeri najuspješniji, zatim da su muškarci uspješniji od žena, da su menadžeri-dioničari uspješniji od onih koji nemaju udjela u vlasništvu, pa nisu stekli institucionalnu sigurnost nužnu za upravljanje poduzećem. Čini se da prijelaz iz političkoga u poduzetnički kapitalizam uključuje dva procesa: socijalnu preobrazbu direktora u menadžere, te nastanak nove upravljačke elite. Prava diferencijacija uspješnih nastupa s razvojem tržišta, pa onda i tržišta menadžera
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
01000101
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Branimir Krištofić
(autor)