Pregled bibliografske jedinice broj: 61741
Procesi racionalizacije i tehnološka modernizacija hrvatskih poduzeća
Procesi racionalizacije i tehnološka modernizacija hrvatskih poduzeća // U potrazi za akterima znanstvenog i tehnološkog razvoja / Prpić, Katarina (ur.).
Zagreb: Institut za društvena istraživanja, 2000. str. 189-231
CROSBI ID: 61741 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procesi racionalizacije i tehnološka modernizacija hrvatskih poduzeća
(Processes of Rationalisation and Technological Modernisation of Croatian Companies)
Autori
Čengić, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
U potrazi za akterima znanstvenog i tehnološkog razvoja
Urednik/ci
Prpić, Katarina
Izdavač
Institut za društvena istraživanja
Grad
Zagreb
Godina
2000
Raspon stranica
189-231
ISBN
953-6218-05-4
Ključne riječi
tehnološka modernizacija poduzeća, menadžeri, tehnološko inoviranje, moderno rukovođenje
(technological modernisation of a company, managers, technological innovation, modern management)
Sažetak
Svoj prilog Procesi racionalizacije i tehnološka modernizacija hrvatskih poduzeća Drago Čengić počinje s obrazlaganjem širega hipotetičkog okvira istraživanja isprepletenosti i međuuvjetovanosti društvene, tehnološke i organizacijske modernizacije u društvenom kontekstu postsocijalističke Hrvatske. Naglašavajući potrebu društvenoznanstveničkog pogleda na društvene i organizacijske pretpostavke tehnološkog razvoja, autor iznosi tezu da u hrvatskim poduzećima prevladavaju procesi racionalizacije koji su daleko od modernoga organizacijskog razvoja i tehnološke modernizacije.
Slijedeći ciljeve istraživanja, dobiveni nalazi su organizirani oko nekoliko ključnih problema. Prvo, modernizirajući elementi u socijalnom sastavu razvojnoistraživačkog menadžmenta ne daju odgovor o njegovoj djelatnoj modernosti, a organizacijska je infrastruktura većine anketiranih poduzeća nedostatna za bržu tehničku i tehnološku modernizaciju proizvodnih i organizacijskih struktura. Drugo, u poduzećima su izrazito naglašeni procesi racionalizacije poslovanja, dočim je rukovođenje kroz različite politike fleksibilnosti još u povojima, s izuzetkom manjine tržišno i tehnološki najuspješnijih. Ta tanka manjina, kad je riječ o tehnološkoj modernizaciji, inovira čak u obliku novih proizvoda, i to kroz suradnju domaćih i stranih stručnjaka. Međutim, poslovne orijentacije menadžerskog vrha anketiranih poduzeća pokazuju da oni ne računaju ozbiljnije na tehnološku modernizaciju, već će slijediti politiku racionalizacije poslovanja, uz značajnije napore usmjerene k modernizaciji upravljačkog i stručnog potencijala.
Treće, poželjne osobine modernog menadžera konstituiraju tip menadžera-moćnika koji komunicira s utjecajnim ljudima oko poduzeća, te tip visokoobrazovanog inovatora. Kada je riječ o poželjnim obilježjima modernog rukovođenja, dobivena su četiri tipa: rukovođenje koje, uz profit, vodi računa o zaposlenima, vlasnicima i kupcima; rukovođenje s profitom kao jedinim ciljem; rukovođenje kao borba za jeftini kapital; rukovođenje kao kadrovska politika. Treba li i spominjati da su nosioci modernizacije naših poduzeća upravo one vrijednosti koje menadžera vide kao visokoobrazovanog inovatora, a poduzeće kao višeciljnu organizaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
01000101
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Drago Čengić
(autor)