Pregled bibliografske jedinice broj: 615948
Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava – poseban zastupnik djeteta
Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava – poseban zastupnik djeteta // Dijete u pravosudnom postupku – Primjena Europske konvencije o ostvarivanju dječjih prava, Zbornik priopćenja sa stručnih skupova pravobraniteljice za djecu / Filipović, Gordana ; Osmak Franjić, Davorka (ur.).
Zagreb: Ured pravobranitelja za djecu Republike Hrvatske, 2012. str. 103-116
CROSBI ID: 615948 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava – poseban zastupnik djeteta
(European convention on the exercise of children's rights - special representative of a child)
Autori
Hrabar, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Dijete u pravosudnom postupku – Primjena Europske konvencije o ostvarivanju dječjih prava, Zbornik priopćenja sa stručnih skupova pravobraniteljice za djecu
Urednik/ci
Filipović, Gordana ; Osmak Franjić, Davorka
Izdavač
Ured pravobranitelja za djecu Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
103-116
ISBN
978-953-7790-03-5
Ključne riječi
Europska konvencija za zaštitu dječjih prava, poseban zastupnik djeteta, prava djece
(European convention on the exercise of children's rights, special representative of a child, rights of child)
Sažetak
Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava (1996.) konvencija je Vijeća Europe koja obvezuje i RH od 2010. godine. Primjenjuje se isključivo na sudske i upravne postupke obiteljskopravne naravi, i to za one koje je država pri potpisivanju naznačila kao takve. U njezinu je središtu dijete te u tu svrhu postavlja nove standarde i zahtjeve za postupovnim pravima djeteta. Ključna su prava djeteta prema Konvenciji: pravo da dobije informacije i izrazi svoje mišljenje u postupku, pravo da zahtijeva imenovanje posebnog zastupnika, pravo da dobije odgovarajuću informaciju i savjet te da bude obaviješteno o mogućim posljedicama uvažavanja njegova mišljenja. Uloga suda dodatno je ojačana Konvencijom određujući mu posebne ovlasti u postupanju, a posebna je, premda vrlo uopćena, uloga zastupnika djeteta. Nedvojbeno postoji potreba za posebnim angažmanom odvjetnika u zastupanju djece te njihova specijalizacija u tom smislu. Postojeći pozitivni propisi (ObZ i ZPP) različito se odnose prema zahtjevima Konvencije i posebnim postupovnim pravima djeteta. ObZ sadržava temeljne odredbe, međutim one zahtijevaju dodatnu razradu. ZPP iziskuje temeljite promjene glede procesne sposobnosti djeteta ne bi li se Konvencija mogla primjenjivati s mnogo više istančanosti u sudskim (i upravnim) postupcima. Izvjesno je da i u ovome trenutku postoji izlaz za zakonske nedorečenosti, no pravna sigurnost i modernizacija propisa traže promptno djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662501-2523 - Europski sustav ljudskih prava i hrvatsko obiteljsko pravo (Hrabar, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Hrabar
(autor)