Pregled bibliografske jedinice broj: 615154
Rekonstrukcija klimatskih promjena u kasnom pleistocenu na temelju sedimentologije prapora te paleontološke i izotopne analize malakofaune (Baranja, istočna Hrvatska)
Rekonstrukcija klimatskih promjena u kasnom pleistocenu na temelju sedimentologije prapora te paleontološke i izotopne analize malakofaune (Baranja, istočna Hrvatska), 2012., doktorska disertacija, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 615154 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rekonstrukcija klimatskih promjena u kasnom pleistocenu na temelju sedimentologije prapora te paleontološke i izotopne analize malakofaune (Baranja, istočna Hrvatska)
(Reconstruction of Late Pleistocene climate change based on loess sedimentology, malacofaunal palaeontology and isotope analysis (Baranja, Eastern Croatia))
Autori
Banak, Adriano
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.12
Godina
2012
Stranica
155
Mentor
Pavelić, Davor ; Mandic, Oleg
Neposredni voditelj
Hećimović, Ivan
Ključne riječi
prapor; kasni pleistocen; Baranja; malakofauna; sedimentologija; stabilni izotopi kisika i ugljika; klimatske promjene
(loess; Late Pleistocen; Baranja; malacofauna; sedimentology; stable oxygen and carbon isotopes; climate changes)
Sažetak
Prapor je sediment nastao taloženjem čestica silta eolskim transportom. Zbog svojih karakteristika predstavlja kvalitetan zapis klimatskih promjena u kasnom pleistocenu. Najdeblji profili prapora u Republici Hrvatskoj nalaze se u regiji Baranja. Odabrana su četiri izdanka koji čine dva profila prapora. Analizom sedimentoloških karakteristika prapora i odredbom specifičnih zajednica malakofaune utvrditi će se izvorišno područje prapora, način transporta zrna silta te intenzitet utjecaja paleoklimatskih promjena na malakofaunu. Napravljene su granulometrijska, kalcimetrijska, modalna, magnetometrijska analiza i snimljene su fotografije zrna kvarca elektronskim mikroskopom. Određene su specifične zajednice malakofaune, a analizom stabilnih izotopa kisika i ugljika na kućicama malakofaune kvantificirani su podaci o paleoklimatskim promjenama. Modalne analize pokazuju da je izvorišno područje za naslage prapora u Baranji prostor Alpa te manjim dijelom i zapadnih Karpata. Teksture vidljive na površinama zrna ukazuju na različite načine transporta kvarcnih zrna, a uključuju glacijalni transport, transport vodenim tokovima i eolski transport. Eolski transport je proksimalnog karaktera. Prapor Banskog brda može se podijeliti na tipični prapor, padinski prapor i lesoliki sediment. U oba profila prapora utvrđeno je pet hladnodobnih, karakterističnih malakofauna. Prevladavaju termofilne i mezofilne vrste s manjim udjelom kriofilnih vrsta. Dominira Helicopsis striata fauna. Stabilni izotopi kisika pokazuju da je prosječna temperatura ljetnih mjeseci na području Baranje varirala 14, 44 ºC u periodu kasnog pleistocena i da je klima bila znatno hladnija nego danas. Vrijednosti stabilnih izotopa ugljika određuju vrstu prehrane malakofaune i posredno ukazuju na pretežno vlažnu klimu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
181-1811096-1093 - Osnovna geološka karta Republike Hrvatske 1:50.000 (Belak, Mirko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski geološki institut