Pregled bibliografske jedinice broj: 614929
Tsunami - razorni val uzrokovan potresom
Tsunami - razorni val uzrokovan potresom // Fizika u temeljima suvremene znanosti i društva - 21. ljetna škola mladih fizičara Hrvatskog fizikalnog društva / Šiber, Antonio ; Požek, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2005. str. 95-102 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 614929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tsunami - razorni val uzrokovan potresom
(Tsunami - devastating wave caused by an earthquake)
Autori
Markušić, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Fizika u temeljima suvremene znanosti i društva - 21. ljetna škola mladih fizičara Hrvatskog fizikalnog društva
/ Šiber, Antonio ; Požek, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2005, 95-102
Skup
Fizika u temeljima suvremene znanosti i društva - 21. ljetna škola mladih fizičara Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Labin, Hrvatska, 19.06.2005. - 25.06.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tsunami; potres; Sumatra; Andaman otočje
(tsunami; earthquake; Sumatra; Andaman islands)
Sažetak
Tsunamiji su dugi valovi uzrokovani tektonskim pomicanjem ploča morskog dna, odnosno podmorskim potresima. Naziv potječe iz japanskog jezika (tsoo-NAH-mee) te znači "val u luci". Često ih se pogrešno naziva plimnim valovima, no nemaju nikakve veze s plimnim oscilacijama. Uzroci nastajanja tsunamija su: potresi (više od 80% slučajeva), odroni (npr. Aljaska, 1958.), vulkanske erupcije (npr. Krakatau, 1883.), eksplozije (npr. Halifax, 1917.) i udari meteorita (npr. Karibi, prije oko godina). Najrazorniji poznati tsunami u povijesti je bio uzrokovan erupcijom vulkana Krakatau na Sundskim otocima 1883. godine. Najviša zabilježena visina vala tada je iznosila 35 m, dok se broj žrtava popeo na 36830. Osim toga, na Pacifiku su zabilježena 4 tsunamija viša od 30 m u razdoblju nakon 684. godine. Indija se podvlači pod Burmansku mikroploču brzinom od oko 5 cm na godinu. Tamo se glavnina potresa događa na dodiru ploča duž luka Sumatre (zona podvlačenja je nazvana Sunda brazda). Dana 26. prosinca 2004. upravo se na Sunda brazdi, oko 150 km od zapadne obale sjeverne Sumatre, dogodio izuzetno jaki potres, magnitude 9.0. Navedeni potres je jedan od najjačih koji su se dogodili od kad postoji instrumentalna registracija. Točnije, ovo je četvrti najjači potres u svijetu od 1900. i najjači poslije potresa koji se 1964. dogodio na Aljasci (M=9.2). Ukupno je poginulo više od 283100 ljudi, 14100 ih se još smatra nestalima, a više od 1500000 je ostalo bez krova nad glavom u 11 zemalja Južne Azije i Istočne Afrike. Potres je uzrokovao znatne štete i gubitke u području sjeverne Sumatre, Indonezije, te otočja Nicobar. Tsunami, koji je nastao kao posljedica ovog potresa, uzrokovao je više šteta i gubitaka ljudskih života od ijednog do sada instrumentalno zabilježenog potresa i to u čak 18 država koje graniče s Indijskim oceanom, te je bio registriran na gotovo svim svjetskim postajama u Pacifiku, te Indijskom i Atlantskom oceanu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Snježana Markušić
(autor)