Pregled bibliografske jedinice broj: 614124
Modifikacija pamuka u predobradi za multifunkcionalnost pamučnog pletiva
Modifikacija pamuka u predobradi za multifunkcionalnost pamučnog pletiva, 2012., magistarski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 614124 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modifikacija pamuka u predobradi za multifunkcionalnost pamučnog pletiva
(Modification of cotton in pretreatment for multifunctionality cotton material)
Autori
Lesić-Domšić, Barka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.05
Godina
2012
Stranica
116
Mentor
Grancarić, Anamarija
Ključne riječi
Pamučno pletivo; iskuhavanje; NaOH; bioiskuhavanje; mercerizacija; kationiziranje; klinoptilolit; UV zaštita; antimikrobna obrada; multifunkcionalnost.
(Knit cotton fabric; scouring; NaOH; enzymatic scouring; mercerising; clinptilolite; zeolite nanoparticles; UV protection; antimicrobial treatment; multifunctionality.)
Sažetak
Pamučno pletivo se zbog svojih dobrih svojstava udobnosti i estetskog izgleda već desetljećima upotrebljava za izradu odjeće. U novije vrijeme u procesima oplemenjivanja tekstila teži se za racionalizacijom, poboljšanjem kvalitete tekstilnih proizvoda, uštedom vode, energije i kemikalije, te zaštitom okoliša. Nove smjernice razvoja procesa oplemenjivanja tekstila su obrade kojima će se postići multifunkcionalnost pamučnog materijala. U ovom radu provedena je modifikacija pamučnog pletiva u predobradi s ciljem postizanja multifunkcionalnosti. U tu svrhu pamučno pletivo je iskuhano alkalno i enzimatski, mercerizirano, kationizirano, obrađeno zeolitom (klinoptiolit, Megamin ), predbijeljeno, bijeljeno, obrađeno različitim koncentracijama optičkog bijelila, UV apsorberom i sredstvom za antimikrobnu obradu. Iskuhavanjem pamuka uklonjeni su voskovi, masnoće, i druge primjese koje sirovom pamuku daju neuglednu žućkastu boju. Mercerizacijom postigao se veći sjaj, poboljšana apsorptivnost, poboljšana adsorptivnost, otpornost na habanje i na savijanje, povećana je prekidna sila, te stabilnost dimenzija . Kationiziranjem se dobiva modificirani pamučni materijal s pozitivno nabijenim električnim nabojem čime se povećava adsorptivnost anionskih spojeva. Optičkim bijeljenjem povećava se remisija svijetlosti s pamučnog materijala, a time i bjelina te UV zaštita. Oplemenjivanjem pletiva s UV apsorberom postigla se dodatna zaštita od UV zračenja. Antimikrobnom obradom postigla se zaštita od mikroorganizma te dugotrajna svježina pletiva, a o brada mikro i nanočesticama zeolita postigli su se bolji učinci ove zaštite. Kako oštećenje pamuka u predobradi izravno utječe na prošivljivost pletiva, u radu je istražen stupanj polimerizacije DP. Otpadne vode nakon iskuhavanja i bijeljenja sadrže tvari koje zagađuju vodotokove. Stoga su u radu istražene promjene vrijednosti kemijske potrošnje kisika (KPK) i biokemijske potrošnje kisika (BPK).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117-1252971-1367 - Međupovršinske pojave aktivnih multifunkcijskih tekstilnih materijala
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Anamarija Grancarić
(mentor)